Pomozte zvolit nejvýznamnějšího zahraničního Čecha/Češku ve světě! Dnes Petr Sís
ČRo Vltava a ČRo Radio Praha (zahraniční vysílání) vyhlásily anketu zahraniční Čech roku. Na základě nominací posluchačů jsme vybrali 15 osobností, které nyní představujeme ve vysílání formou medailonů. Na webu www.zahranicnicech.cz můžete dát vybrané osobnosti svůj hlas.
Tibet: Tajemství červené krabičky, Podivuhodný příběh Eskymo Welzla nebo Pilot a Malý princ jsou tituly některých dětských knížek Petra Síse, které vyšly i v češtině. Těch, které vyšly v angličtině nebo těch, které „pouze“ doprovodil svými ilustracemi, je daleko více a nejde jen o knížky určené nejmladším čtenářům.
Kromě postav historických i vymyšlených se v díle Petra Síse můžeme setkat i s autorem samotným a jeho dětstvím. Vyrůstal totiž za železnou oponou, své zážitky napsal a namaloval v knize Zeď. Svět za ní opustil v 80. letech a natrvalo se do něj nevrátil, ani když už „zeď“ nestála. Úplně se jí ale nezbavil ani ve Spojených státech.
Některé ze zkušeností s totalitním režimem jsou mu prý dodnes k užitku: „Bohužel ano, to je na tom to hrozné, i když myslím, že je to spíše taková koule na noze. Když jsem byl umělec profesionál, tak byla osobní cenzura. Já jsem třeba připravil obal na desku, kde jsem udělal letiště. Byl tam pytel, co vlaje ve větru. Když jsem to donesl do Pantonu, tak řekli, jestli jsem si zjistil, odkud má foukat vítr. Já jsem se začal smát, bylo mi tehdy 25, a oni říkali: ne, ne, to je důležitá věc, a volali na ministerstvo kultury a na ministerstvo informací. Čekali jsme hodinu, než zavolali zpátky a řekli: vítr má foukat zleva doprava. Vítr mohl foukat z Německa do Ruska. A oni řekli: máte štěstí, ten prapor nebo ten pytel fouká správným směrem. To byla ta autocenzura, schovávání věci za věcí, skrývání věcí v trávě a tak. Já to tak dělám dodneška. Lidi říkají, jak je to fantastické, ale to je nemoc z téhle doby, kdy se věci nemohly říct úplně na rovinu“.
Za svou tvorbu byl Petr Sís mnohokrát oceněn v Česku i ve světě - získal Zlatého medvěda na Filmovém festivalu v Berlíně, cenu Hanse Christiana Andersena a nejnověji také Gratias agit - cenu za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.
Slyšeli jsme portrét Petra Síse. Pokud mu chcete dát svůj hlas, můžete tak učinit na webu www.zahranicnicech.cz, kde najdete i další podrobnosti. Hlasování končí 30. srpna. Výsledky ankety budou zveřejněny 31. srpna 2016. Partnerem ankety Zahraniční Čech roku je Týdeník rozhlas.