Před sto lety vyšlo první číslo časopisu Přítomnost

Časopis Přítomnost, jehož první číslo vyšlo před sto lety, 17. ledna 1924, si již záhy po svém vzniku získal vysokou prestiž a stal se nejuznávanějším politickým časopisem své doby. Na jeho stránkách publikovala celá plejáda autorů zvučných jmen: Karel Čapek, Milena Jesenská, Eduard Bass, Karel Poláček, Richard Weiner, Václav Černý, Otokar Fischer či Jaroslav Stránský. Posledně jmenovaný byl také prvním vydavatelem časopisu. Prvním šéfredaktorem se stal publicista, spisovatel a dramatik Ferdinand Peroutka.

Časopis podporoval i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Ten poskytl na založení časopisu podle informací internetových stránek Přítomnosti tajný dar milion korun mladému talentovanému novináři Peroutkovi. Peroutka oslovil majitele Lidových novin Jaroslava Stránského (dědečka současného vydavatele Martina Jana Stránského) a Přítomnost byla na světě.

Znovu začala Přítomnost vycházet v červnu 1990 pod vedením Petra Pitharta v novinovém formátu jako měsíčník, v roce 1994 se stala měsíční přílohou Literárních novin. Kolem časopisu se opět soustředila vybraná skupina autorů. Od ledna 2022 se časopis vrátil k tradičnímu týdennímu formátu.