NKÚ: V Česku je málo center duševního zdraví, mimo jiné chybí odborný personál
V Česku je málo center duševního zdraví, chybí dostatečný počet zejména zdravotnických specialistů a není ani zajištěno udržitelné financování sociální péče v centrech. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který kontroloval evropské dotace určené právě na vznik a pilotní provoz těchto center v ČR. Z plánovaných 100 center byla koncem loňského roku v provozu necelá třetina, uvedli kontroloři. Prověřována byla ministerstva zdravotnictví (MZd) a práce a sociálních věcí (MPSV). Resorty se ohradily, že kontrolováno bylo období let 2019 až 2022. Od té doby podle nich nastaly zásadní posuny.
Obě ministerstva podle kontrolorů nesplnila řadu úkolů uložených vládou a neučinila všechny potřebné kroky ke stabilnímu ukotvení a rozvoji sítě center duševního zdraví. Kontrola NKÚ ukázala, že ačkoliv peníze byly vynaloženy účelně, nebyl splněn cíl vybudovat do roku 2023 síť 100 center duševního zdraví. Díky dotaci ve výši 407 milionů korun vzniklo 29 center duševního zdraví. Podle NKÚ není vznik sítě 100 center duševního zdraví, která by pokryla celé území ČR, reálný ani v posunutém termínu do roku 2030.
MPSV se závěry NKÚ nesouhlasí. "Předně je klíčové, že kontrolováno bylo období 2019-2022. Od té doby došlo k zásadním posunům," sdělil ČTK mluvčí MPSV Jakub Augusta. Připomněl, že pro rok 2023 na podporu rozvoje služeb v reformě péče o duševní zdraví MPSV vyjednalo ze státního rozpočtu půl miliardy korun, stejná částka byla i letos a pro příští rok bude celková částka na financování sociálních služeb navýšena. Právě na podporu rozvoje služeb v reformě péče o duševní zdraví je určeno 725 milionů korun.