Průzkum: Lidé hodnotí české zdravotnictví jako průměrné, hůř chroničtí pacienti

Lidé podle průzkumu Vysoké školy ekonomické (VŠE) a Národní asociace pacientských organizací (NAPO) hodnotí české zdravotnictví průměrnou známkou 2,77. Horší připadá lidem, kteří mají nějaké dlouhodobé onemocnění (průměrná známka 2,84) nebo pečují o nemocného (2,89). Zhruba polovina lidí uvedla jako negativum dlouhé čekání na vyšetření či operaci, třetina pak různé problémy s léky. O průzkumu s více než 1000 respondenty, který sbíral odpovědi on-line letos v srpnu, dnes organizace informovaly novináře.

"Hůře zdravotnictví hodnotí osoby, které s ním mají častější kontakt," řekl předseda NAPO Robert Hejzák. Kritičtější jsou proto také starší respondenti, naopak lépe ho vidí mladí nebo vysokoškolsky vzdělaní lidé. Lidé ve věku 55 až 64 let dali průměrnou známku 3,07.

Nejčastěji lidé jako problém českého zdravotnictví uváděli délku čekání na ošetření u ambulantního specialisty (51 pct) nebo na plánovaný výkon v nemocnici (45 pct). Dalšími významnými problémy jsou nedostupnost některých léků (39 pct), vysoké doplatky za léky (34 pct) a nedostupnost moderních léčiv pro lidi se vzácnými nemocemi, na které se někdy vybírá ve sbírkách (33 pct). Většina respondentů (70 pct) také podporuje finanční zvýhodnění lidí, kteří se chovají ohleduplně ke svému zdraví.