V Kroměříži byla zahájena plavební sezona na Baťově kanále a řece Moravě

Symbolickým otočením klíče ve vodě a odemknutím řeky byla v Kroměříži zahájena plavební sezona na Baťově kanále a řece Moravě. Právě do Kroměříže se chystá prodloužení Baťova kanálu, podmínkou je vybudování plavební komory u jezu Bělov na Zlínsku. Zahájení prací se tam očekává v roce 2027, řekl v Kroměříži ČTK ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Baťův kanál ročně navštěvují desítky tisíc lidí. Vznikl ve 30. letech minulého století. Původně sloužil nákladní dopravě, vozilo se po něm především uhlí. Nyní je využíván hlavně k rekreaci. Lidé se na něm mohou plavit na výletních lodích, v přístavech si lze také vypůjčit menší lodě. Od Otrokovic na Zlínsku do slovenské Skalice je dlouhý přibližně 54 kilometrů. V budoucnu je v plánu trasu prodloužit nejen do Kroměříže, buduje se také nová komora na druhé straně kanálu u Rohatce, čímž se prodlouží plavba do Hodonína.