Rakousko a Česko budou předsedat skupině Rady Evropy pro boj proti drogám

Rakousko a poté Česko budou v letech 2026 až 2029 předsedat skupině Rady Evropy pro boj proti drogám Pompidou Group. Na začátku příštího roku se předsednictví ujme Vídeň, pozici od ní převezme Praha v roce 2028. Mexiko bude během čtyřletého cyklu místopředsednickou zemí skupiny. Rada Evropy to oznámila v prohlášení. Předsednictví pro následující období potvrdila 19. ministerská konference Pompidou Group, které se účastnili ministři a vysocí představitelé z celé Evropy i zemí mimo ni. Skupina se v letech 2026 až 2029 plánuje zaměřit na prevenci, omezení nabídky, snižování poškození drogami, léčbu a zotavení. Rovněž se chce soustředit na nové hrozby, jako jsou syntetické a vysoce účinné látky, rychle se vyvíjející trh s drogami a rostoucí závislost na digitálních technologiích, zejména u mladých lidí. Skupina se chystá vydat nová doporučení týkající se internetové či digitální závislosti, zkoumat právní a regulační modely a bude hledat nové nástroje k řešení závislého chování nad rámec nelegálních drog.