Česko má nejvíc malých varen pervitinu v Evropě. Drogová turistika existuje na všech hranicích

Česko má stále nejvíc malých laboratoří na výrobu metamfetaminu v Evropě. Tento způsob produkce je také nejčastější. Čím dál více se ale zejména u hranic s Německem objevuje levnější "mexický metamfetamin", který se dováží z Nizozemska a Belgie.

Vyplývá to z výroční zprávy Národní protidrogové centrály (NPC) za rok 2023. Pervitin zústává spolu s marihuanou nejčastěji užívanou drogou v Česku. Část takto vyrobeného metamfetaminu je podle policistů určená pro vlastní spotřebu a zbytek pro stálé odběratele převážně z Česka, někdy ze sousedních zemí. Malé varny vyrobí podle zprávy zhruba 50 gramů drogy na jeden cyklus.

Prodej se přesouvá na internet

Prodej drog se v posledních letech stále častěji přesouvá na internet, říká mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová:

Ilustrační foto: MikeWildadventure,  Pixabay,  Pixabay License

"Distribuce návykových látek přes internet a přepravní společnosti výrazně vzrostla už během covidu. Nově je patrný odklon od darknetu ve prospěch sociálních sítí a komunikačních aplikací, jako je například Telegram."

Malovýroba pervitinu je podle policie komunitní. "Členové komunit se na výrobě i spotřebě produkce většinou podílejí, dodávají například léky nebo poskytnou prostory." Stovky malých varen se podle NPC vyskytují po celém Česku. Větší laboratoře pak vyrábějí metamfetamin především na vývoz do zahraničí.

Metamfetamin se vozí i z Mexika

V několika uplynulých letech se do evropských přístavů podle policistů dováží velké množství metamfetaminu z Mexika nebo některých afrických a blízkovýchodních států. Stovky kilogramů mexického metamfetaminu produkují zločinecké skupiny v laboratořích přímo v Evropě," potvrzuje mluvčí centrály Lucie Šmoldasová:

Pervitin | Foto: Policie ČR

"Čím dál častěji se také objevuje metanfetamin dovezený z Ninozemska nebo z Belgie, který se vyrábí po desítkách nebo stovkách kilogramů kilogramů jiným způsobem než ten český a jeho výroba je spojená s mexickými organizovanými skupinami."

V Česku podle policie ale zatím, i přes výrazně nižší cenu, o tento metamfetamin není velký zájem. Uživatelé tvrdí, že je méně kvalitní. Oproti českému se totiž vyrábí jinou metodou a z jiného prekurzoru. Má pak nižší obsah účinné látky.

"Mexický metamfetamin" stojí podle NPC v ČR při nákupu velkého množství 375.000 až 400.000 korun za kilogram a cena jednoho gramu je 1000 korun. Pervitin z Česka se prodává za 500.000 až 600.000 korun za kilogram a gram lze pořídit za 1000 až 2000 korun.

Narostla i obliba kokainu

Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych řekl, že za loňský rok v Česku narosla obliba kokainu.

"Žijeme v období nadprodukce kokainu, který se dostává do Evropy v poměrně velkém množství, a dostává se k těm koncovým spotřebitelům levnější a v lepší kvalitě."

Podle Frydrycha je tento trend viditelný v celé Evropě.

Jakub Frydrych | Foto: Filip Jandourek,  Český rozhlas

Případy Národní protidrogové centrály ukazují, že na všech českých hranicích existuje drogová turistika. Drogy se ve velké míře vyvážejí na Slovensko a do Polska, prodávají se za dumpingové ceny. Češi pak podle policistů stále ovlivňují obchod v příhraničních oblastech Německa.

Česká policie loni v souvislosti s drogovými trestnými činy stíhala 3415 lidí. Počet je obdobný jako v roce 2022, kdy bylo obviněno 3418 lidí.

Centrála se obávala fentanylu, drogy, kvůli níž v USA zemřou ročně desítky tisíc lidí. Žádnou laboratoř na jeho výrobu ale v ČR zatím neodhalila. Renesanci podle policie zažívá experimentování s psychedeliky, na taneční scéně se také vyskytují tablety extáze s obsahem MDMA, syntetické drogy chemicky příbuzné amfetaminům.

Počet uživatelů drog ve světě se za posledních deset let zvýšil o pětinu

Počet uživatelů drog ve světě se za posledních deset let zvýšil o pětinu na 292 milionů. Uvádí to zpráva, kterou vydal Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) s údaji za rok 2022 a 2023. V roce 2023 výrazně klesla produkce opia, zatímco produkce kokainu má rostoucí trend. Za novou výzvu pro bezpečnost a zdraví označuje zpráva syntetické drogy.

Ilustrační foto: Unsplash,  CC0 1.0 DEED

Nejužívanější omamnou látkou zůstává marihuana s 228 miliony uživatelů, následují opiáty s 60 miliony uživatelů a amfetaminy s 30 miliony uživatelů. Zdravotní problémy má ve světě kvůli používání drog na 64 milionů lidí.

V loňském roce výrazně klesla produkce opia, což je dáno situací v Afghánistánu. Tam kvůli zákazu pěstování máku, který vydala vláda Tálibánu, produkce meziročně klesla o 95 procent. V roce 2022 se mák pro výrobu opia pěstoval v Afghánistánu na 233.000 hektarů polí, v roce 2023 to bylo jen 10.800 hektarů. Naopak v Barmě se produkce zvýšila o 36 procent.

Autor: Zdeňka Kuchyňová | Zdroje: ČTK , Český rozhlas
klíčové slovo:
spustit audio