Českem bude burácet techno

mladez3.jpg
0:00
/
0:00

Pražské kempy zavalili účastníci CzechTeku. Vše nasvědčuje tomu, že už v pátek vypukne ilegální hudební party, na kterou se sjíždějí vyznavači techna z celého Česka i ze zahraničí. V pohotovosti jsou účastníci i policie. Přesné místo konání však nezná ani jedna strana. Jak tvrdí Josef Kubeczka, napětí opravdu graduje.

Zvláštnost CzechTeku spočívá podle mnohých účastníků právě v jeho ilegalitě a utajení. O místě konání party se dozvídají na poslední chvíli například esemeskou. Nejistota, kde se bude letošní akce konat, je patrná i na diskusních fórech na internetu. Někteří její účastníci hovoří o obcích Lidmaň a Rzavá na Táborsku. Loni byl CzechTek na loukách u Boněnova na Tachovsku. Na nepovolenou akci se sjelo během pěti dní až 20 tisíc lidí. Jak nám řekl právník Jan Černý, proti nepovolené technopárty se může bránit kdokoliv z občanů.

"Může to být starosta, který už má pravomoce, disponuje obecní policií a podobně. Pokud nemá obecní policii nebo je zřejmé, že vzniklá situace je nad rámec možností obecní policie, tak má možnost požádat o pomoc policii státní. A ta už si se situací poradí."

Výrazný růst počtu aut, která míří na CzechTek hlásí všechny hraniční přechody v západních Čechách. Od poloviny července, kdy začaly najíždět, už jejich počet podle mluvčí západočeské cizinecké a pohraniční policie Heleny Fertšakové překročil dvě stovky.

"Všechny osoby, o kterých lze předpokládat, že jsou účastníky technopárty, na hranicích důkladně kontrolujeme. Kontrolujeme zejména doklady, technický stav vozidel a zkoumáme, zda tito lidé nepřevážejí drogy, zbraně nebo jiné nebezpečné věci. Několik desítek osob již na naše území nebylo vpuštěno právě proto, že jejich vozidla neměla odpovídající technický stav, neměli doklady a někteří psi, které měli s sebou, neměli platné nebo vůbec žádné očkovací průkazy."

CzechTek je často označován za projev takzvané Do-It-Yourself Culture jako protiklad masové kultuře sdělovacích prostředků. Odpůrci podobných akcí naopak argumentují tím, že je hlasitá hudba obtěžuje, účastníci ničí soukromý majetek a užívají drogy. Podle právníka Jana Černého policii zpravidla komplikuje práci to, že se nepodaří vypátrat organizátora párty.

"Je samozřejmě rozdíl, jestli je mi partnerem jedna konkrétní a mně známá osoba, nebo proti mně stojí dejme tomu pět set anonymních individuí. Nicméně s tím se policie musí vypořádat a nesmi se nechat tímto odradit. Je nutné klást důraz na prevenci a přípravu. Čím kvalitnější je ta příprava, tím je menší pravděpodobnost, že se to v závěru strhne v nějakou bitvu mezi účastníky akce a policejními těžkooděnci."

I proto policisté rozdávají už na hranicích německo-anglické letáky, na kterých se cizinci mohou dozvědět, co je v Česku zakázáno. Hovoří se v nich o výrobě a užívání omamných a psychotropních látek, rušení nočního klidu, devastaci životního prostředí a přestupcích v dopravě. Je v nich zároveň uvedeno, za co hrozí cizincům pokuty a zákaz pobytu. Možná nebezpečí upřesňuje právník Jan Černý.

"Nejčastěji se účastníci podobných akcí dostávají do střetu s přestupkovým a v některých případech i s trestním zákonem. A potom je to buď o pokutách ve správním řízení, nebo je člověk podezřelý ze spáchání trestného činu obviněn, a potom už to není legrace, začíná trestní řízení a ten dotyčný může skončit i ve vězení."