Protesty proti policejnímu zákroku na CzechTeku pokračovaly i o víkendu

Účastníci protestu podepisují petici proti porušování lidských práv, foto: ČTK
0:00
/
0:00

I během víkendu pokračovaly demonstrace proti policejnímu zásahu v Mlýnci na Tachovsku, kde minulou sobotu policie rozehnala technoparty CzechTek 2005. Demonstrovalo se v Praze, v Brně i v dalších městech v Česku, protesty však proběhly i v zahraničí. Ministr vnitra František Bublan chystá změny zákonů, které by do budoucna měly pořádání podobných akcí ztížit. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Halina Pawlowská přišla podpořit protesty mladých lidí, foto: ČTK
Až patnáct tisíc lidí očekávali organizátoři sobotní demonstrace na pražské Letné. Nakonec se jich tu v odpoledních hodinách sešly asi čtyři tisíce. Demonstranti požadovali vyšetření okolností policejního zákroku. Jsou ochotni jednat, ne však s premiérem Paroubkem nebo ministrem Bublanem. Podpořili je skladatel Michael Kocáb nebo spisovatelka a scénáristka Halina Pawlowská. Kromě proslovů zněla také hudba a nakonec si lidé zazpívali hymnu. Demonstrace proběhla bez incidentů a po 21. hodině skončila. Zhruba po dvou stovkách lidí se v sobotu sešlo i v Brně a v Jablonci:

"Policie pracovala od pátku na tom, aby lidi byli co nejvíc naštvaní, a pak se divili, že v sobotu, kromě lidí, co se bránili pasívně, byli i lidi, co se bránili aktivně. Přiznám se, je to nezákonné, ale tuto občanskou neposlušnost chápu,"

Demonstrace v Praze na Letné, foto: ČTK
vysvětluje postoj demonstrantů organizátor jabloneckého protestu Patrik Štrojsa. V neděli proběhl protest proti policejnímu zákroku na Czechteku v Havířově a také v Berlíně. Účastníci pochodu městem se asi na 20 minut zastavili před českou ambasádou a žádali vyšetření celého případu. Z ohlášených protestů ve Francii však kvůli nezájmu sešlo.

Policie podle mluvčí policejního prezídia Blanky Kosinové zatím okolnosti zákroku vyšetřuje:

"I v průběhu víkendu vyhodnocoval zvláštní kontrolní tým zřízený na policejním prezídiu dokumentační materiál, týkající se technoparty CzechTek 2005. Například zranění dívky, prezentované v médiích, již kontrolní pracovníci předali Inspekci ministra vnitra."

Ministr vnitra František Bublan, foto: ČTK
K zásahu policie se znovu vyjádřil ministr Bublan. V nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi se kvůli užívání drog na technoparty střetl s aktivistou Stanislavem Pencem. Znovu obhajoval postup policistů na CzechTeku a oznámil, že do konce srpna předloží vládě návrhy zákonů, které by konání podobných akcí do budoucna ztížily:

"Buďto změnou zákona o shromažďování, anebo změnou zákona o obcích, kde by bylo na obcích, zda si tedy svou vyhláškou upraví, zda chtějí takového akce ve svém katastru, či nikoliv."

Po celý víkend se louky a lesy v Mlýnci na Tachovsku, kam policie účastníky CzechTeku rozehnala, uklízely. Na úklidu se denně podílelo kolem padesáti lidí, byli mezi nimi i technaři. V neděli byly pozemky prakticky vyčištěné. Jan Zatloukal, na jehož lukách se CzechTek zčásti odehrál, původně odhadoval škody až na 300 tisíc korun. Tuto sumu uváděl i premiér Jiří Paroubek při návštěvě Přimdy minulý týden i v placených inzerátech v sobotních denících. Zatloukal nakonec připustil, že jeho odhady škod byly nadnesené. Státní rostlinolékařská správa v Tachově potvrdila, že škody na porostu budou minimální.