Protesty proti policejnímu zásahu na CzechTeku ovládly politickou scénu

Policisté postupují proti účastníkům technoparty CzechTek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Nejsledovanější událostí tohoto týdne byl policejní zásah proti účastníkům technoparty CzechTek z minulé soboty a protesty, které vyvolal.

Policisté postupují proti účastníkům technoparty CzechTek, foto: ČTK
Technoparty měla na louce v Mlýnci na Tachovsku probíhat o minulém víkendu, policie však proti technařům tvrdě zasáhla. Na rozdíl od loňského roku, kdy v Boněnově nechala mladé lidi tančit v rytmu techna čtyři dny, nežli party ukončila, letošní účastníky rozehnala ještě dřív, nežli akce vůbec začala.

Policie proti účastníkům nasadila těžkooděnce s vodními děly a granáty se slzným plynem. Technaři po policistech zase házeli kameny a lahvemi. Na obou stranách zůstaly desítky zraněných. Jeden mladík zahynul po srážce s autem. Policejní akce vyvolala vlnu kritiky, na nedělní demonstraci v Praze se sešly tisíce lidí. Opozice tvrdí, že brutální zásah policie proti účastníkům technoparty proběhl na přímý popud premiéra Jiřího Paroubka. Postup policie odsoudil podle svého mluvčího Petra Hájka i prezident Václav Klaus.

Ministr vnitra František Bublan, foto: ČTK
"Jednou věcí je oprávněná ochrana soukromého majetku, ale to měla policie patrně udělat preventivně a tisíce lidí na pozemky vůbec nevpustit. Následný zásah je stěží omluvitelný a zvláště v naší zemi, kde zákrok policejních těžkooděnců proti mladým lidem automaticky vyvolává velmi nedobré reminiscence s minulostí, je takováto událost zlá a svědčí o tom, že něco u nás není v pořádku."

Vládní politici zákrok naopak obhajují. Ministr vnitra František Bublan, kterého demonstranti vyzvali k odchodu z funkce, o rezignaci neuvažuje.

"Já si ten zásah nechám vyhodnotit, teď ještě nemám přesné informace. Ale těžko mluvit o rezignaci, protože tady jde o to zaujmout docela pevný postoj. Do budoucna k tomu nemůžeme přistupovat laxně a přihlížet, jak se něco takového děje."

Foto: ČTK
Během týdne se důsledky potlačené technoparty stále více přesouvaly na politickou scénu. Demonstrace před sídlem ministerstva vnitra na pražské Letné pokračovaly i v dalších dnech. Zprostředkovatelské úlohy mezi ministerstvem vnitra a technaři se na výzvu premiéra Jiřího Paroubka ujal bývalý prezident Václav Havel, schůzku s účastníky párty se mu ale sjednat nepodařilo. Ti ji odmítli s tím, že nebudou vyjednávat s někým, kdo lže. Václav Havel technaře podpořil, když v pondělí přišel na jejich demonstraci před ministerstvem vnitra. ODS vyzvala nekomunistické strany v parlamentě k diskusi o událostech kolem CzechTeku, politické grémium sociální demokracie však výzvu Mirka Topolánka odmítlo. Podle předsedy strany Stanislava Grosse považuje grémium ČSSD policejní zásah proti vyznavačům techna za adekvátní.

"ODS se snaží vyhnout věcnému posouzení všech souvislostí i detailů vytvářením umělé atmosféry krize a nestability. ČSSD proto nevidí žádný důvod k tomu jednat s předsedy politických stran o míře politické odpovědnosti předsedy vlády a ministra vnitra."

Technaři jsou odhodláni pokračovat v protestech. Další akce ohlásili na tento víkend. Jak řekl jeden z organizátorů demonstrací David Čermák, protesty budou pokračovat, dokud policie svůj víkendový zásah nevysvětlí.

"My chceme dosáhnout prošetření celé této situace, jednak od českých orgánů a jednak od mezinárodních organizací."

Účastníci technoparty od čtvrtka louku u Mlýnce uklízejí, jak jim to ukládá nájemní smlouva. Úklidová akce má pokračovat pravděpodobně i o víkendu.


Senát tento týden vrátil sněmovně bodové hodnocení neukázněných řidičů. Autoři zákona se inspirovali praxí v Německu či Rakousku. Senátoři však do něj navrhli řadu změn, které se týkají například alkoholu za volantem nebo předjíždění kamionů na dálnicích. Podle občanského demokrata Františka Kubery z horní komory parlamentu je důležité, aby do praxe vstoupila kvalitní právní norma, kterou nebude třeba v blízké budoucnosti měnit.

"Není možné k němu přistupovat tak, jak je v kraji zvykem, že když se nám to nepovede, tak budeme novelizovat, což se děje u běžných zákonů. Druhý důvod byl ten, že přestože byl vzat za vzor systém Spolkové republiky Německo, tak byl upraven jakoby na české poměry, ale dosti nešťastným způsobem."

Vrácení návrhu na zavedení bodového systému do sněmovny kritizoval ministr dopravy Milan Šimonovský:

"Některé pozměňovací návrhy budou pro Poslaneckou sněmovnu i pro mne skutečně těžko přijatelné. Zejména posunutí účinnosti zákona až na začátek roku 2007 je pro mne nepochopitelné. Pravděpodobně to už souvisí s nějakými volebními představami a je to škoda, protože nový zákon potřebujeme už teď, v praxi."