Zásah policie proti techno party vyvolává demonstrace

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Letní techno party CzechTek vyvolají v Čechách vždy velkou pozornost. Loni u Boněnova nedaleko Tachova, nyní u obce Mlýnec. Stejně jako loni i nyní zakročila policie, jenže zatímco před rokem ukončila párty až po čtyřech dnech, nyní se pokusila rozehnat akci na samém začátku. Zásah policie však vynikl tvrdostí a vyvolal bouřlivé reakce. Na místě byli i reportéři Radia Praha:

Foto: ČTK
Technoparty CzechTek, která se od pátku konala na louce v Mlýnci na Tachovsku. Proti účastníkům nasadila těžkooděnce s vodními děly, jimž se příznivci techna postavili na odpor s klacky a lahvemi. Policie použila též granáty se slzným plynem.

Na obou stranách zůstalo po nejtvrdších bojích několik desítek zraněných. Policejní akce vyvolala vlnu kritiky, nejmasivněji proti ní protestovaly tisíce lidí, kteří se v neděli sešli na demonstraci v Praze. Tady vystoupila matka jednoho z účastníků, která po informacích z médií přijela na místo a viděla zásah na vlastní oči:

Foto: ČTK
"Byla jsem s mojí přítelkyní bezprostředním svědkem, protože jsme se za vozem České televize dostaly až úplně na uzavřenou dálnici a všechno jsme sledovaly. Domů jsme se vracely po půlnoci. Bylo to naprosto šokující, byla to válka proti dětem."

"To byla přehlídka brutality politiky Paroubka a ČSSD."

"Já si myslím, že to bylo neadekvátní ten zásah."

"My jsme odjeli vlastně v momentě, kdy tam bylo už 20 nebo 30 auťáků obrněnejch a já jsem z toho měl ohromně negativní pocit. Dostal jsem strach a odjel jsem. To bylo fakt na hraně."

Foto: ČTK
...říkají účastníci. Další protestní demonstrace jsou plánovány. Organizátoři CzechTeku si pro akci pronajali louku, ale majitelé okolních pozemků, luk, po kterých technaři přijíždeli na pronajaté místo, na ně podali trestní oznámení. Státní zástupce a soudní znalec, kteří situaci přímo na místě posoudili, dospěli podle policie k názoru, že technaři poškodili okolní pozemky, a spáchali tak trestný čin poškozování cizí věci. Postup policie považuje prezident Václav Klaus za ztěží obhajitelný. Jeho názor tlumočí tiskový mluvčí Petr Hájek:

Ministr vnitra František Bublan, foto: ČTK
"Jednou věcí je oprávněná ochrana soukromého majetku, ale to měla policie patrně udělat preventivně a tisíce lidí na pozemky vůbec nevpustit. Následný zásah, při němž zůstaly na obou stranách desítky zraněných, je stěží omluvitelný, zvláště v naší zemi, kde zákrok policejních těžkooděnců proti mladým lidem automaticky vyvolává velmi nedobré reminiscence na minulost, je takováto událost zlá a svědčí o tom, že něco u nás není v pořádku."

Vládní politici zákrok naopak obhajují. Ministr vnitra František Bublan postup policie schvaluje a o své rezignaci neuvažuje:

"Já si to nechám vyhodnotit, samozřejmě, nějaká odpovědnost by z toho vyplynula, teď ještě nemám úplně přesné informaci, ale těžko mluvit o rezignaci, protože tady jde o to zaujmout docela pevný postoj a ten postoj takový budu držet co nejdéle, protože do budoucna si myslím nemůžeme k tomu přistupovat laxně a přihlížet, jak se něco takového děje."

Ředitel tachovské policie Jaromír Kníže zdůraznil, že zásah nebyl motivován povelem od nadřízených nebo politicky. Opozice to ale zpochybňuje, stínový ministr za ODS Ivan Langer například míní, že policejní těžkooděnci zasáhli na přímý politický nátlak premiéra Jiřího Paroubka z ČSSD. Premiér to odmítl. Podle politologů se zásah proti techno party pro některé politology stal tématem, na jehož pozadí mohou začít předvolební boj.