Policejní prezident se potrestal za rychlou jízdu

Vladislav Husák, foto: MF Dnes, 21.7.2006, David Port

Policejního prezidenta Vladislava Husáka přistihli redaktoři Mladé fronty Dnes, jak jede rychlostí 190 kilometrů za hodinu. Husák se omluvil a na tři měsíce se vzdal řidičského průkazu. A ministr vnitra mu udělil za rychlou jízdu výtku. Případ rozebere Martina Lustigová.

Policejní prezident Vladislav Husák přiznal svou chybu. V tiskovém prohlášení mimo jiné uvedl, že se nechce vymlouvat například na to, že si všiml, že je sledován, a proto přišlápl plyn. Husák se také sám potrestal - čtvrt roku nebude mít řidičský průkaz a rozhodl se poukázat 10 tisíc korun na charitu. A jaká je reakce ministra vnitra Františka Bublana? O tom už více jeho mluvčí Radka Kovářová:

"Ministr vnitra uvítal rozhodnutí policejního prezidenta, který podle něj přijal morální odpovědnost a ze svého jednání vyvodil patřičné důsledky. Zároveň využil svého zákonného práva a udělil policejnímu prezidentovi výtku podle zákona o služebním poměru. V současné době ministr vnitra neplánuje další kroky, je přesvědčen o tom, že podobná situace se již opakovat nebude a nebude tak znovu ohrožena pověst policie."

A jak se na jízdu policejního prezidenta dívá mluvčí Ústředního automotoklubu Pavel Kuchálik?

"Je to samozřejmě špatný signál veřejnosti. Zákony musí platit pro všechny bez ohledu na postavení či funkci. Na druhou stranu následující sebekritický postoj pana Husáka je sympatický a v českých zemích se zatím často nevidí."

Od července v Česku platí novela silničního zákona, která zavádí za prohřešky na silnicích přísné tresty. Kromě vysokých pokut řidiče straší i bodový systém. Nový zákon by jízdu policejního prezidenta postihl mnohem přísněji. Podle místopředsedy ODS a kandidáta na ministra vnitra Ivana Langera by měl být Husák potrestán jako každý jiný řidič, tedy pokutou kolem 20 tisíc korun, ztrátou řidičského průkazu na jeden rok a následným přezkoušením z pravidel silničního provozu.

Vladislav Husák,  foto: ČTK
Podle Pavla Kuchálika by ale nedošlo k nasčítání bodů tak, jak to udělali novináři - vždy se hodnotí nejzávažnější přestupek. Navíc po přičtení trestných bodů si řidiči dávají pozor:

"Ony ty spekulace v tisku o tom, kolik by ho to stálo bodů, že nějakých třináct bodů, to je trošku spekulativní a problematická otázka."

Byla jízda policejního prezidenta Husáka nebezpečná?

"Podle informací z médií samozřejmě ta jízda pravděpodobně nebezpečná byla. Těžko soudit na místě. Je otázka, jestli opravdu jel těch 190 km/h, jak bylo napsáno. Ale vypadá to, že to byla nebezpečná jízda."

Ublíží chování policejního prezidenta autoritě policistů na silnicích?

"Může to samozřejmě být takovýmto signálem. Na druhou stranu by se běžní řidiči neměli na toto vymlouvat nebo nějakým způsobem tak obhajovat svou nebezpečnou jízdu. Záleží i na přístupu každého z nás."