Policie už je bez šéfa

Jiří Kolář, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Jiří Kolář skončil ve funkci policejního prezidenta. Zastával ji do své červnové rezignace téměř sedm let a stal se tak zatím nejdéle sloužícím polistopadovým policejním šéfem v Česku. Byl to dobrý policejní prezident? Na to se Josef Kubeczka zeptal komentátorky Petrušky Šustrové, která nějaký čas na ministerstvu vnitra působila.

Jiří Kolář,  foto: ČTK
"Podle mého názoru pan Kolář nebyl dobrý policejní prezident. Myslím, že policie pod jeho vedením pokračovala v tom trendu, který já považuji za velmi neblahý, to znamená v tom, že vidí sama sebe a vlastně i veřejnosti vnucuje, aby v ní viděla takovou represivní sílu, která trestá viníky. Podle mého názoru ale policie v jiných západních zemích má úplně jiné heslo, které zní: 'Chránit a pomáhat' nebo 'Chránit a sloužit', podle toho, jak kde. A obávám se, že naše policie má pořád tvář toho drába, toho, kdo tu společnost nějakým způsobem hlídá."

Během svého působení v čele Policie České republiky byl několikrát podroben ostré kritice a zejména z řad opozičních občanských demokratů také vyzván k odstoupení. Připomeňme například zanedbání policie při vyšetřování mnohonásobných vrahů manželů Stodolových, zapojení policistů do tzv. Berdychova gangu, či útěk zadrženého podnikatele Krejčíře, po kterém Jiří Kolář sám odstoupil. Myslíte si, že policejní prezident má nést přímou odpovědnost za činy svých podřízených?

"No, já nevím, já bych spíše vítala, kdyby přijal nějaká opatření, aby se to nemohlo opakovat. Samozřejmě, že policejní prezident neuhlídá všechny policisty, stejně jako třeba ministr neuhlídá všechny ministerské úředníky. Pochopitelně taková věc, jako útěk toho podnikatele Krejčíře, kde vám v soukromí každý řekne: 'No, to víte, že jim za to zaplatil, těm policajtům", ale pro novináře či politika samozřejmě je to obtížné, protože na to neexistují žádné důkazy. Nebo ten Berdychův gang. To jsou taková vybočení, kdy by podle mého názoru policejní prezident o svém odstoupení uvažovat měl. Přesto by ale měl uvažovat především o tom, jak systémově změnit všelijaké způsoby kontroly, aby se něco podobného nemohlo opakovat. A já opravdu nepozoruji, že by se něco takového dělo."

Jiří Kolář by se nyní měl stát styčným důstojníkem při českém velvyslanectví v Bratislavě. Je podle Vás vhodné vytvářet pro podobné 'vysloužilce' takovou 'trafiku'?

"To je těžká věc. Mně se to samozřejmě z principu příliš nelíbí, ale jednak si nemyslím, že by síly pana Koláře nestačily na to, aby dělal styčného důstojníka. A jednak, když na druhé straně vidíme, že například z armády odcházejí lidé do firem, které celkem bezostyšně lobbují pro armádní zakázky a kde vzniká podezření, že s nimi spolupracovali možná už předtím, anebo kdy přinejmenším se je co obávat, že zhodnotí vědomosti, které nabyli ve státní službě, aby pomohli některé konkrétní firmě, tak to také není v pořádku. Tady bych řekla, že snít o tom, že všichni lidé, kteří budou muset odejít ze státních služeb jsou lidé naprosto poctiví, neúplatní a lidé, kteří by ani za nic těch výhod, které nabyli, tedy těch znalostí nezneužili, to bychom si asi těžko mohli představit. Je to tedy svým způsobem nějaká ochrana pro stát, pro tajemství nebo informace, které by bylo lépe, kdyby zůstaly uvnitř státních institucí."

Ministr vnitra František Bublan dosud neoznámil, kdo Jiřího Koláře na nejvyšším postu u policie nahradí. Podle některých médií je favoritem současný Kolářův náměstek pro uniformovanou policii Vladislav Husák.