Psychiatři: Dětská psychiatrie je přetížená, pomoc hledají i s běžnými emocemi

Dětská a dorostová psychiatrie je podle odborníků kriticky a mnohostranně přetížená. Pacienti však často hledají pomoc i se zvládáním běžných emocí, které nejsou příznakem duševní nemoci. Adekvátní reakcí je budování větší odolnosti od dětského věku. Psychiatrická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) o tom informovala v tiskové zprávě k 68. česko-slovenské psychofarmakologické konferenci, která se koná od čtvrtka do neděle v Mariánských Lázních. Podle posledních dostupných dat z Národního portálu psychiatrické péče se v roce 2023 léčilo 60.000 mladých do 20 let v ambulancích, 2600 bylo hospitalizováno. Od roku 2020 stoupl počet dětí v psychiatrické péči o 70 procent.

Podle ředitele Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) Jiřího Horáčka je přitom jedinou skutečně adekvátní reakcí na strmý nárůst duševních potíží budování odolnosti ve všech věkových skupinách. "Čísla potvrzují bezprecedentní nárůst psychopatologie v dospívání a nárůst nespokojenosti se svým duševním, ale i fyzickým zdravím u adolescentů v řadě zemí světa," uvedl místopředseda Sekce dětské a dorostové psychiatrie ČLS JEP Michal Goetz, který vede Dětskou psychiatrickou nemocnici v Opařanech. Přibývá sebepoškozování i sebevražd. "Jejich epidemie představuje reálné duševní poruchy, jejichž nárůst je ovšem základně podmíněn neřešením či nedostatečným podchycením procesů změn duševního stavu v jejich raných fázích vývoje," vysvětlil Goetz. Podle odborníků se proměnily tradiční sociální vazby, když zásadní roli hrají digitální technologie a chybí naopak systematický trénink psychosociální odolnosti.