Ministr Šebestyán chce otevřít debatu o předkupním právu na zemědělskou půdu
Ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) by chtěl otevřít debatu o předkupním právu na zemědělskou půdu. V posledních letech podle něj výrazně přibývá vlastníků zemědělské půdy, kteří na ni nehospodaří, což mimo jiné ztěžuje mladým zemědělcům začít se zemědělským podnikáním. Řekl to na konferenci o budoucnosti českého zemědělství v Senátu. Předložení návrhu zákona o předkupním právu na zemědělskou půdu pro aktivní zemědělce má vláda i ve svém plánu legislativy. S předložením ministerstvo počítá v prvním čtvrtletí roku 2027, zákon by měl nabýt účinnosti v roce 2028. Podle dřívějších vyjádření by se mělo jednat o předkupní právo pro propachtované pozemky. "Cílem je zejména zamezení spekulacím, podpora potravinové suverenity, posílení suverenity podnikání," uvádí legislativní plán. Vytvoření návrhu zákona o předkupním právu na zemědělskou půdu žádali i některé zemědělské nevládní organizace. "Počet právnických osob, které nehospodaří na zemědělské půdě, strmě narůstá," řekl Šebestyán. Doplnil, že před 20 lety vlastnily zemědělskou půdu v ČR tři miliony lidí a několik desítek tisíc podniků. Nyní je lidí vlastnících zemědělskou půdu 1,6 milionu a počet firem jako vlastníků vzrostl na 250.000.