Výroba nábytku v ČR loni meziročně klesla
Hodnota nábytku vyrobeného v loňském roce v Česku meziročně klesla o 2,77 miliardy korun na 49,85 miliardy. V porovnání s rokem 2024 klesly i prodeje, a to o 1,4 miliardy na 43,2 miliardy korun. Novinářům výsledky představila Asociace českých nábytkářů na pražském veletrhu bydlení, zahradního nábytku a designu. Hodnota nábytku dovezeného do Česka loni meziročně klesla o 2,07 miliardy korun na 28,66 miliardy. Největší importéři nábytku jsou podle asociace zejména velké maloobchodní řetězce a velcí internetoví prodejci, kteří se specializují především na levnější nábytek. Největší podíl dovozu nábytku do ČR pochází z Polska a následně z Číny a Německa. O 3,44 miliardy korun loni ale meziročně klesl i vývoz, který činil 35,31 miliardy korun. Nejvýznamnějším exportním trhem českých výrobců nábytku bylo v loňském roce Německo a dále s velkým odstupem Slovensko, Francie, Nizozemí, Polsko a Rakousko.
Pokles ve výrobě a vývozu nábytku podle tajemníka Asociace českých nábytkářů Tomáše Lukeše způsobily například velmi silný kurz koruny po většinu loňského roku, výrazné zdražování energií, ale také dopady evropského Green Dealu. Exportu nábytku by podle Lukeše prospělo zavedení eura v ČR, tím by se totiž čeští výrobci vyhnuli nákladům plynoucím z kurzového rizika i poplatkům za směnu. Asociace odhaduje, že náklady na směnu české koruny vůči euru u českých nábytkářů činí desítky milionů korun ročně.