Výzkum: Mnozí muži jsou single nedobrovolně, ženám to tolik nevadí

V Česku žije přibližně 18 procent lidí bez partnerského vztahu. Zatímco ženy častěji zůstávají single dobrovolně a jsou se svým stavem spokojenější, u mužů bývá příčinou spíše to, že nemohou najít partnerku. Ukazují to výsledky výzkumu Současná česká rodina, na kterém spolupracují Masarykova univerzita a Univerzita Karlova. Lidé, kteří vztah hledají, často zkoušejí štěstí na internetu. Více než polovina nezadaných využívá on-line seznamky, informovala Masarykova univerzita. Do druhé vlny výzkumu se loni zapojilo více než 3700 respondentů a respondentek ve věku od 21 do 74 let. Výzkumníci mimo jiné zjišťovali, kolik jich žije bez partnera, zda jsou spokojeni, proč jsou single a zda vztah aktivně hledají. Nezadaných mužů je 16 procent, žen 21 procent. Celkově je nejvyšší podíl nezadaných mezi dvacátníky, kde partnera či partnerku nemá 38 procent mužů a 25 procent žen. Nejčastějším důvodem, proč lidé partnera nemají, je podle respondentů to, že zatím nepotkali "toho pravého" nebo "tu pravou". Poměrně časté jsou také obavy z citového zranění, touha dělat věci po svém a špatná zkušenost z předchozích vztahů.