Titul Historické město roku 2025 získala Náměšť nad Oslavou
Titul Historické město roku 2025 získala Náměšť nad Oslavou. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění při ceremoniálu v pražském kostele svaté Anny - Pražské křižovatce převzal starosta města Jan Kotačka (Spolupráce - aktivity). Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska spolu s ministerstvy kultury a pro místní rozvoj. Organizátoři v soutěži oceňují nejlepší uplatnění dotací z programů ministerstva kultury pro městské památkové rezervace a zóny. Porota letos ve finále 32. ročníku vybírala ze 13 měst. Starosta Kotačka ČTK řekl, že si soutěže váží kvůli tomu, že organizátory zajímá, jak obce a města pečují o kulturní dědictví. Měl by podle něho vzniknout katalog, co všechno se podařilo v Česku opravit. "Je to poděkování nejenom současnému zastupitelstvu a vedení města, ale všem předchůdcům, kteří vždy v Náměšti nad Oslavou o památky pečovali," řekl Kotačka. Město podle poroty průběžně a systematicky obnovuje historické objekty a příkladně spolupracuje se správci náměšťského zámku z Národního památkového ústavu. Nedaleko od zámku stojí památný Žižkův dub, patrně nejstarší dub v ČR. Loni z programu regenerace památkových zón v Náměšti nad Oslavou realizovali obnovu bývalé manufaktury. V posledních letech město nechalo opravit historický most a kopie barokních soch na něm. Začalo také s opravou staré radnice a chystá projekt na obnovu jejích interiérů.