Havlíček: V krizi lze snížit regulovanou část cen energií nebo je i zastropovat

Vyústí-li pokračující válečný konflikt na Blízkém východě v rozsáhlou energetickou krizi doprovázenou prudkým zdražováním energií, může stát snížit regulovanou složku cen elektrické energie i plynu a tím utlumit cenový růst. V krajním případě lze i zastropovat tržní ceny klíčových energií, aby byly únosné pro tuzemský průmysl a domácnosti. Na Dnech teplárenství a energetiky 2026 v Olomouci to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Dodal, že o těchto krizových opatřeních v pondělí informoval Bezpečnostní radu státu. Připravená opatření podle Havlíčka zahrnují vedle relativně optimistických scénářů i krizovou variantu, že se konflikt mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem výrazně protáhne a bude hrozit globální nedostatek energií, což by mělo za následek další výrazný růst jejich cen. V případě cenové eskalace bude spouštěčem pro zavedení připravených opatření aktuální cena energií na burze. "Jediná férová možnost je snížení regulované složky cen elektřiny a plynu, která v případě elektřiny stále činí 50 procent a u plynu zhruba 25 procent. Neříkám, že to nastane. Pokud to ale stát udělá, tak velmi rychle prostřednictvím Energetického regulačního úřadu (ERÚ) dokážeme snížit fakticky cenu, aniž bychom zasahovali do trhu. Okamžitě to pocítí každý spotřebitel, každý průmyslník, každý dodavatel a každá domácnost," uvedl Havlíček.