Češi mezi sebou během března rekordně sdíleli elektřinu
Češi během letošního března mezi sebou sdíleli celkem 11,4 gigawatthodiny (GWh) elektřiny, což je dosud nejvíce za jeden kalendářní měsíc. Oproti loňskému březnu jde o čtyřnásobný nárůst. Vedle rostoucího počtu zapojených míst k tomu přispěl také vyšší počet slunečných dní. Dosud se ke sdílení elektřiny v ČR zaregistrovalo téměř 41.000 zájemců. ČTK o tom informovalo Elektroenergetické datové centrum (EDC). Celková čistá spotřeba elektřiny v ČR v březnu činila 5,4 terawatthodiny (TWh). Objem nasdílené elektřiny za letošní březen je tak vyšší i než v loňských letních měsících. Čísla z dosud rekordního srpna převýšil o téměř 20 procent. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byl letošní březen teplotně nadnormální a srážkově velmi chudý. Průměrná délka slunečního svitu dosáhla 174 hodin, což představuje 139 procent normálu let 1991 až 2020. Tato meteorologická situace tak podle EDC vytvořila ideální podmínky pro výrobu z fotovoltaických elektráren.