Průzkum: AI používají skoro tři čtvrtiny Čechů, vidí ji jako pomoc, ale i hrozbu

Nástroje využívající umělou inteligenci (AI) používají aspoň občas skoro tři čtvrtiny Čechů. Lidé v AI vidí pomoc při rutinních pracích, ale i možnou hrozbu. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Akademie věd ČR, prováděném letos na přelomu března a dubna. Nástroje AI schopné generovat texty, obrázky nebo i počítačové programy využívají a oceňují především lidé ve věkových kategoriích do 65 let nebo s vysokoškolským vzděláním. Alespoň někdy využije AI nástroje podle průzkumu 72 procent dotázaných. Minimálně jednou týdně je pak používá až 51 procent lidí a 12 procent více než dvakrát za den. Naprostá většina účastníků průzkumu také uvedla, že má povědomí o rozvoji AI. Více než dvě třetiny lidí pak řekly, že mají o umělé inteligenci nějaké vědomosti. Že o rozvoji AI nikdy neslyšeli, uvedlo jen jedno procento dotázaných. Přibližně čtvrtina Čechů vidí přínosy AI v rutinních a administrativních úkolech, úspoře času nebo lepším přístupu k informacím. Podle 14 procent lidí může AI pomáhat také ve zdravotnictví či vědě a výzkumu. Pouze jednotky procent lidí si myslí, že má AI přínos ve studiu, kreativní práci či programování.