Nová expozice v Javoříčku připomene 70 let od vypálení obce

Vypálená obec Javoříčko, foto: archiv Iniciativy pro podporu vypálených obcí

38 zavražděných, domy srovnány se zemí, vypáleny, ženy a děti bez otců, manželů a bratrů. Takový byl obraz malé moravské vesnice Javoříčko jen pár dnů před koncem války. Obec měla podobný osud jako Lidice, Prlov nebo Ploština. Dnes se na jejím místě nachází pietní areál a někdejší tragédii bude u příležitosti jejího 70. výročí připomínat nová expozice umístěná v budově školy. V rubrice Zaujalo nás ji představí Filip Žáček z občanského sdružení Iniciativa pro podporu vypálených obcí.

Obec Javoříčko před vypálením,  foto: ČT24
Začneme ale tím, jak to v Javoříčku vypadalo před válkou.

"Javoříčko dnes ve srovnání s tím, jak vypadalo do roku 1945, vypadá úplně jinak. Je to úplně jiná obec. Dnešní Javoříčko tvoří několik málo domů, před válkou jich tam bylo více než tři desítky. Takovým průsečíkem celého jeho historického vývoje je právě škola, která jako jedna z mála přečkala řádění nacistů v květnu 1945. Právě v ní se bude v neděli otevírat nová vzpomínková expozice, která mimo jiné i na podrobném modelu obce připomene podobu Javoříčka dnes a bude možné ji srovnat s tím, jak Javoříčko vypadalo do května 1945."

Filip Žáček,  foto: ČT24
Můžete tu novou expozici ještě blíže představit?

"Expozice je ve škole situována v místnosti, která tehdejší obci sloužila jako malotřídka. Tvůrci expozice při její přípravě chtěli především působit na emoce a upozornit na ten pohnutý příběh Javoříčka coby tradiční moravské obce, která se ničím nevymykala. Její všední život byl ale narušen tím nesmyslným zásahem nacistů na konci války. Pracuje se tam hodně s dobovými fotografiemi, s texty, které jsou i v anglickém jazyce. Nešli jsme tou cestou, jakou si vybrali tvůrci expozice, která tam byla v 80. letech 20. století, ta se zaměřila hodně na partyzánské hnutí, bylo tam velké množství např. zbraňových artefaktů. My jsme šli cestou příběhů jednotlivých lidí a jediné předměty, které se tam nacházejí, jsou předměty denní potřeby, které se vykopaly při rekonstrukci okolí školy v místech, kde stály původní domy."

Partyzánská skupina působící v Javoříčku,  foto: archiv Iniciativy pro podporu vypálených obcí
Je už historikům ohledně událostí, které vedly k vypálení Javoříčka vše jasné nebo ještě zůstávají nějaké otázky?

"Jak jsou poměrně jasné příčiny, které vedly k vypálení Ploštiny, Prlova a těch obcí na Valašsku, tak u Javoříčka se názory hodně různí. Většina odborníků se přiklání k tomu, že jedním ze spouštěcích mechanismů byly události, které se odehrály v druhé polovině dubna 1945, kdy partyzáni v Javoříčku zavraždili manželku a děti tamního německého lesního správce Othmara Victory a zároveň v souvislosti s tímto incidentem byli zavražděni i někteří čeští občané. Většina historiků, byť nejsou schopni jasně říct, že toto bylo tím klíčovým impulsem, tak se přiklánějí k variantě, že tyto události vedly k tomu, že jednotka Egona Lüdemanna, která se při postupu z jižní Moravy usídlila ze 4. na 5. května na blízkém Bouzově, i na základě těchto událostí vyrazila na tu trestnou výpravu do Javoříčka."

Vypálená obec Javoříčko,  foto: archiv Iniciativy pro podporu vypálených obcí
Programu k uctění památky obětí a otevření nové expozice se v neděli 26. dubna zúčastní i premiér Bohuslav Sobotka a další političtí představitelé.