Od ledna bude o žádostech o milost rozhodovat pouze prezidentská kancelář

Od 1. ledna bude o žádostech o milost rozhodovat pouze prezidentská kancelář. Oznámil to dnes odbor komunikace Hradu. Žádosti o milosti doručené do té doby vyřídí ministerstvo spravedlnosti, které mělo agendu dosud na starosti. Kancelář prezidenta republiky pro agendu získá čtyři nová pracovní místa, která se přesunou právě z ministerstva spravedlnosti.

Bývalý prezident Miloš Zeman agendu udělování milostí v roce 2013 převedl na ministerstvo. Nynější rozhodnutí kanceláře prezidenta Petra Pavla bylo zasláno k podpisu také premiéru Petru Fialovi (ODS). Pavel už dříve řekl, že chystá rovněž revizi kritérií pro udělování milostí, posuzovat by se mohly například i sociální důvody. Dnes Hrad uvedl, že milosti bude udělovat jen ve výjimečných případech.

Za Zemana mohlo ministerstvo Hradu předložit žádosti o milost jen pro odsouzené trpící závažnou chorobou nebo nevyléčitelným onemocněním bezprostředně ohrožujícím život. Mezi milosti, které řízením na ministerstvu neprošly a nesplňovaly nastavené podmínky, patří Zemanova nejkontroverznější rozhodnutí - omilostnění doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, někdejšího šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka či prominutí zbytku zkušební doby Janě Nečasové, manželce expremiéra Petra Nečase (ODS) odsouzené za zneužití Vojenského zpravodajství.