Milost pro majitele sběrny, který postřelil údajné zloděje

Karel Bašta, foto: ČTK

Milostí prezidenta Václava Klause skončil spor o vinu či nevinu Karla Bašty. Majitel sběrny v Ivančicích si odpykával trest za to, že postřelil dva ze zlodějů, kteří se k němu vloupali.

Karel Bašta,  foto: ČTK
Václav Klaus udělil milost majiteli sběrny surovin Karlu Baštovi, odsouzenému za to, že postřelil dvě osoby, které se mu vloupaly do objektu. Prezident se tak razantně vložil do případu, který rozvířil debatu o tom, jakým způsobem může okrádaný člověk bránit před zlodějem svůj majetek. Bašta předloni v Ivančicích na Brněnsku použil zbraň proti několika mladých lidem, kteří zřejmě vnikli do jeho sběrny za účelem krádeže. Majitel střílel až na vozidlo, v němž údajní zloději ujížděli. Ve voze seděla i mladá žena, kterou výstřel z brokovnice připravil o zrak. Střelec byl souzen za pokus o vraždu, což pak bylo zmírněno na pokus o zabití. Nakonec skutečně nastoupil do vězení, odkud ho přibližně po třech měsících vysvobodila právě prezidentova milost.

Václa Klaus,  foto: Archiv Úřadu vlády ČR
Ve vzrušených komentářích, obhajujících i zatracujících mužovo propuštění, se ztrácí některé důležité detaily. Za prvé: dvaapadesátiletý Bašta v době, kdy ke vloupání došlo, ve sběrně nehlídal s puškou v ruce, připravený zaútočit. Ochranný systém mu odeslal esemesku, že došlo k narušení objektu, v okamžiku, kdy se chystal do svého revíru. Byl totiž myslivec. Za druhé: první rána byla varovná, Bašta zakřičel, že má zbraň a vystřelil do vzduchu. Další rána prý měla zasáhnout přední kolo ujíždějícího vozidla - místo toho trefila řidiče do nohy. Poslední zřejmě vyšla nechtěně - podle Baštovy výpovědi mu zbraň znovu vystřelila od pasu, když se snažil auto doběhnout. Za třetí: sběrnu už vykradli víckrát a po jejím majiteli už jednou stříleli. Podle svých slov měl Bašta strach. Tím také zdůvodňuje prezidentská kancelář udělenou milost: Bašta se skutku dopustil v afektu při ochraně svého majetku. O jeho bezúhonnosti se následně pro Českou televizi vyjádřil starosta Ivančic Vojtěch Adam:

Vojtěch Adam
"My známe pana Karla Baštu desítky let jako naprosto nekonfliktního, klidného, bezproblémového člověka."

Krajský soud v Brně měl jiný názor a majitele sběrny potrestal za pokus o vraždu šesti roky vězení. Vrchní soud poté rozsudek překvalifikoval na pokus o zabití a muži uložil tříletý trest s podmíněným odkladem na pět let. Nejvyšší soud ale vyhověl dovolání Nejvyššího státního zastupitelství a případ vrátil do Olomouce k novému projednání. Při novém procesu pak Bašta znovu odešel od vrchního soudu se šestiletým trestem za pokus o vraždu. Podle stanoviska Nejvyššího soudu by měl být útočník souzen za vraždu, nikoliv za zabití v případě, kdy zloděj už krádež dokonal a je na útěku, případně prchá bez kořisti kvůli vyrušení. Podle soudce Pavla Šámala, zpovídaného Českou televizí, strach ani jiné emoce neomlouvají.

Pavel Šámal
"Musí jít o takové silné rozrušení, které způsobí, že ten člověk má sníženou rozhodovací schopnost."

Tento názor řadu právníků zaskočil. Sám Bašta několikrát zopakoval, že vážného zranění dívky, která přišla o zrak, velmi lituje. Prohlásil také, že pokud by se ještě někdy dostal do podobné situace, už by zbraň nepoužil. Postřelené dívce vyplatil několik desítek tisíc odškodného. Jeden z mladíků, kteří do sběrny vnikli, u soudu vypověděl, že potřebovali peníze na diskotéku, a tak se rozhodli pro krádež. Není divu, že průběh kauzy zvedl mezi lidmi vlnu nevole. Jak podotkl v rozhovoru pro Radiožurnál advokát Tomáš Sokol, jedná se o případ složitý, nejednoznačný. Prezidentovu milost Sokol respektuje.

"Připusťme, že u tohoto případu se nedá jednoznačně říct, že tam existoval evidentní pachatel, který musí vykonat výkon trestu, aby došlo k nápravě, v zájmu generální prevence atd. Byl to hraniční případ, zdá se, že ten pán toho kutečně upřímně litoval, takže v zásadě se proti té milosti nijak nebouřím."

Jak ale připomíná advokátka Dagmar Raupachová, propuštěním Karla Bašty diskuse na toto téma nekončí. Vina tentokrát zdaleka nepadá jen na hlavy údajného útočníka či údajných zlodějů.

"Já bych polemizovala s tím, zda bylo vůbec správné toho pana Baštu zavřít, respektive potrestat či odsoudit. Pro mě jako pro člověka je základní pricip to, aby většina ve společnosti, která je slušná, byla před pachateli trestných činů chráněna. A pokud lidé ztratí pocit, že je stát dostatečně chrání, mohou se takové věci dít poměrně často. Takže já si myslím, že by bylo spravedlivé, aby si svůj podíl té pomyslné viny přiznal i stát."