Šebesta se díky milosti bude moci vrátit z emigrace
Prezident Václav Klaus v pondělí udělil dalších osm milostí. Vyhověl mj. žádosti o omilostnění Radomíra Šebesty, který byl před 20 lety odsouzen za únos letadla a krádež výbušnin. Šebesta žije v emigraci a milost mu umožní styk s rodiči.
Dnes dvaapadesátiletý Radomír Šebesta 10. května 1978 propašoval spolu s Josefem Katriňákem v doprovodu Anny Katriňákové a dvou malých dětí na palubu letadla směřujícího z Prahy do Brna dva kilogramy výbušnin. Únosci donutili piloty přeletět do západního Německa a přistát na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, kde se vzdali německé policii a požádali o politický azyl. Oba únosci byli v tehdejším západním Německu odsouzeni ke třem rokům vězení. Trest je měl čekat i ve vlasti, ovšem žádostem československých úřadů o jejich vydání německá strana nevyhověla. Český soud však svým dvacet let starým rozsudkem znemožňoval Šebestovi návrat do vlasti.
Klausův tajemník Ladislav Jakl udělení milosti odůvodnil tím, že sice "jde o člověka, který se účastnil únosu za použití výbušniny, tedy závažného trestného činu, s cílem uprchnout z komunistického Československa do svobodné země, fakt je ale také to, že jednak v té době byl blízký mladistvého věku a jeho jeho komplicové byli těmi, kteří ho do činu zatáhli, jednak on odhalil a zneškodnil účinnost výbušného systému, čímž ho učinil neškodným,"řekl Jakl.Od činu také podle Jakla uplynuly desítky let a Šebesta si v Německu část trestu odseděl. První žádost o milost byla podána už bezprostředně po převratu, za funkčního období prezidenta Václava Havla. Novou žádost vznesli Šebestovi rodiče žijící v Čechách k Václavu Klausovi. Klaus milost udělil proto, aby se rodiče mohli se synem po mnoha letech setkat. Žádné další aktuální důvody, proč Klaus milost udělil právě teď, podle Jakla nejsou: "Víme, že jeho rodiče už na tom nejsou zdravotně nejlépe, jsou vyššího věku, a že on je chce navštívit," uvedl Ladislav Jakl.
Od svého nástupu do čela státu omilostnil Klaus celkem 25 lidí. Hlavním důvodem prominutí trestu bylo ve všech případech humanitární hledisko - těžký či nevyléčitelný zdravotní stav žadatelů, péče o nezletilé děti nebo složitá sociální situace rodin. Ladislav Jakl upozornil, že institut milosti neopravuje rozhodnutí soudu a milost se neuděluje nevinným.