Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek dostane milost od prezidenta. Dozvíme se, jak to bylo?

Jiří Kajínek, Ivana Zemanová, foto: ČTK

Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek dostane prezidentskou milost. Miloš Zeman to oznámil v rozhovoru pro televizi Barrandov. Podle něj je rozhodnutí o milosti už připravené.

Jiří Kajínek,  Ivana Zemanová,  foto: ČTK
"Až se vrátím z Číny, tak ho podepíšu. Takže v druhé polovině května dostane pan Kajínek milost. Už jsem o tom informoval i ministra spravedlnosti," uvedl Zeman.

Milost obsahuje sedmiletou lhůtu, po kterou omilostněný vězeň nesmí spáchat trestný čin. Ministr spravenosti Jiří Pelikán (ANO) považuje Zemanovo rozhodnutí za "akt milosrdenství".

Kajínek se stal předlohou pro film i knihu

Jiří Kajínek dostal doživotní trest za to, že v roce 1993 zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Kajínek vinu na vraždách nikdy nepřiznal a opakovaně žádal o obnovu procesu.

Proslavil se také útěkem z nejstřeženějšího českého vězení v Mírově. Měl řadu příznivců a jeho osud inspiroval i filmaře, kteří natočili film Kajínek.

Reportér Kroupa: V případu je několik nejasností

Kajínkův případ roky sledoval investigativní reportérem Radiožurnálu Janek Kroupa. V případu bylo podle něj několik nejasností:

"Počet střel neodpovídal možnosti dvou zbraní, pokud by nedošlo k přebíjení těch zásobníků. Druhý problém byl, že policisté, kteří ten případ od počátku vyšetřovali, tak byli do něj ve skutečnosti sami zapleteni. Mizely tam důkazy. Například z místa činu zmizel diktafon, který se nikdy nenašel, přestože tam prokazatelně byl. Jeden z policistů, který byl ve vyšetřovacím týmu se zjevil na místě činu velmi krátce po vraždě, aniž by mohl vědět, kde se ta vražda stala, a tak dále. Nejasností o tom, jak se to odehrálo, tam byla celá řada."

Janek Kroupa a Josef Klíma natočili o kauze 30 reportáží, a vydali knihu. "Nevíme, jestli je Kajínek vinen nebo nevinen", říká Josef Klíma. Ale domnívá se, že vše proběhlo jinak. Případ je spjatý s celým tehdejším podsvětím. Ústavní stížnosti podali i někteří ministři spravedlnosti. Také dlouholetý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se domnívá, že v kauze přetrvávají pochybnosti.

Je pravda, že Jiří Kajínek nebyl žádný andílek. V minulosti už měl problémy se zákonem. Ve vězení se ocitl za vykrádání bytů, a ozbrojenou loupež, při které ukradl policistům služební vůz. V době, kdy měl střílet, byl na útěku z vězení.

Unie státních zástupců rozhodnutí prezidenta respektuje

Jiří Kajínek v roce 2006,  foto: ČTK
A jak se na prezidentovu milost dívají politici? Europoslanec za ANO Pavel Telička vidí v prezidentově rozhodnutí účelovost. Bývalá místopředsedkyně sociální demokracie a někdejší senátorka Alena Gajdůšková mluví o ztrátě soudnosti. "Milost nájemnému vrahovi, u kterého justice neshledala ani důvod k obnově procesu, je naprostá ztráta soudnosti a výsměch právnímu státu," uvedla na twitteru.

Naproti tomu ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD v České televizi připustil, že situace kolem Kajínkova případu může být nejasná: "Pan Kajínek si odseděl tuším 20 let. Předpokládám, že Miloš Zeman postupuje na základě znalosti věcí, které já neznám."

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil je zvědavý, jak prezident milost odůvodní. Obává se totiž, že Kajínka Zeman omilostnil kvůli popularitě. "Velmi jsem kritizoval jaké mediální divadlo předcházelo rozhodnutí prezidenta. Paní prezidentová navštěvuje Kajínka ve vězení jako mediální celebritu."

Zemanovo rozhodnutí uznává i prezident Unie státních zástupců Jan Lata: "Mně nezbývá, než respektovat rozhodnutí prezidenta Zemana, udělení milosti Jiřímu Kajínkovi, ale pevně doufám, že v případě vícenásobných vrahů bude pan prezident při využívání svých pravomocí zdrženlivější."

Zeman zatím udělil sedm milostí. Před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů.