Od příštího roku bude VZP hradit preventivní vyšetření kůže

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bude od příštího roku pacientům platit preventivní vyšetření k včasnému odhalení nádoru kůže, informovala o tom dnes v tiskové zprávě. Dosud měli pojištěnci možnost si vyšetření sami zaplatit a zpětně na něj požádat o příspěvek z fondu prevence. Zdarma lékaři vyšetřují pacienty při preventivních akcích, jako je Stan proti melanomu. V Praze a Brně si letos frontu vystálo přes 3100 lidí. Lékaři u 25 z nich našli zhoubný melanom a téměř u 60 další kožní nádory.

"V mezinárodním srovnání si nevedeme špatně, více než polovina léčených melanomů je u nás zachycena včas, v takzvaném prvním stadiu. Stále je zde ale 45 procent těch, které jsou objeveny ve stadiích pozdějších," uvedl v tiskové zprávě předseda správní rady VZP Tom Philipp (KDU-ČSL). VZP je největší zdravotní pojišťovna, jejími klienty je zhruba 60 procent populace.

Loni se podle VZP s melanomem či jiným zhoubným nádorem kůže léčilo více než 16.000 jejích pojištěnců. Pojišťovna za jejich péči zaplatila 566 milionů korun, téměř 90 procent úhrad tvořila moderní, ale finančně nákladná biologická léčba.