Odborníci: Trénink paměti může pomoci dětem s poruchami učení i lidem s demencí

Techniky tréninku paměti mohou podle odborníků pomáhat dětem s poruchami učení nebo lidem po mrtvici. Mohou zpomalit i postup demence. Na dnešní tiskové konferenci to řekli zástupci České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging u příležitosti Národního týdne trénování paměti.

Jak uvedla Diana Chrástková, trenéři paměti například v knihovnách nebo ve školách všech stupňů včetně vysokých a univerzit třetího věku. Pomáhají také například v pobytových zařízeních pro seniory nebo fakultních nemocnicích. Do kurzů se podle ní hlásí i lékaři nebo ergoterapeuti pracující s pacienty po mrtvici.

U dětí podle odborníků situaci zhoršuje rané a časté používání moderních technologií a ústup od psaní rukou. Podle Chrástkové nedostatečný rozvoj kognitivních schopností mozek i poškozuje. Mozek funguje podle trenérů paměti jako sval, který se musí posilovat a trénovat. Existují k tomu různé techniky jako mnemotechnické pomůcky. Často jsou založené na kreativitě a fantazii, takže aktivují i pravou polovinu mozku.