Operativní změnu pohlaví v Česku podstoupí asi desítky lidí ročně

Proces změny pohlaví zahájí v Česku asi stovka lidí ročně. Většina z nich se rozhodne pro hormonální terapii, operativní změnu pohlaví podstoupí jen asi tři lidé ze sta. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl Svaz zdravotních pojišťoven.

O změnu pohlaví žádají transsexuálové, tedy lidé, kteří se narodí jako muži, ale cítí se být ženou, nebo naopak. "Transsexualita je vrozená porucha pohlavní identity, která lidem obvykle způsobuje závažné psychické problémy. V českém systému zdravotní péče má svou diagnózu i určený způsob léčby," uvedla lékařka Ludmila Plšková ze Svazu zdravotních pojišťoven. Po určení diagnózy následuje hormonální léčba doplněná psychoterapií. Pokud lidé nepodstoupí operaci, berou odpovídající hormony po celý život.

Změna pohlaví je dlouhodobým procesem. Nejprve žádost transsexuálního pacienta posoudí sexuolog, poté o ní rozhoduje komise ministerstva zdravotnictví. Například v roce 2019 komise posoudila 157 žádostí transsexuálních pacientů. Podle pojišťoven se počet schválených změn pohybuje ročně kolem stovky.