Oslava adventu nejsou jen vánoční trhy, ale i sousedské zpívání koled

Adventní věnec na náměstí v Pyšelích, foto: Milena Štráfeldová

Nákupní horečka, gruntování a pečení vánočního cukroví. Tak nyní ve většině českých domácností vypadá příprava na letošní vánoce. Centra velkých měst oživily vánoční trhy s nazdobenými stromy, ty pražské na Staroměstském nebo Václavském náměstí však navštěvují hlavně turisté. Tomu odpovídají i ceny nabízeného zboží, horké medoviny nebo svařeného vína. Adventní setkávání a živé koledy tu většinou nahrazuje hudba z reproduktorů. Docela jinak slaví advent třeba v Pyšelích nedaleko Prahy, kam o víkendu zamířila Milena Štráfeldová. I druhou adventní neděli se tu u vánočního stromu sešli místní rodiny, sousedé a přátelé, aby si zazpívali koledy:

Zpívání koled na náměstí v Pyšelích, foto: Milena Štráfeldová
Pyšelští se o adventních nedělích setkávají pravidelně už tři roky. Malé náměstí uprostřed obce, která byla v r. 1703 povýšena na městečko, místní lidé pokaždé téměř zaplní. Pod stromem na ně už čeká betlém z polínek v životní velikosti a adventní věnec se čtyřmi svícemi. Než se vánoční strom rozsvítí a zaznějí první koledy, nabízí místní učitel pan Kolář čaj s rumem a chleba se sádlem. Jeho žena Marie Kolářová uvádí program, který pro každou z adventních nedělí připravují děti z místní školy.

Oslavy adventu v Pyšelích, foto: Milena Štráfeldová
"To vlastně vymyslel můj manžel, že bychom se mohli každou neděli scházet. Myslili jsme si, že přijde dvacet, třicet lidí, že to bude komorní, ale chodí sem kolem sto padesáti lidí. Myslím si, že je to pěkná akce. Ti lidé přestanou na chvíli shánět dárky, přestanou pobíhat po nákupech a na chvilku se zastaví ve vánočním shonu."

Adventní setkávání však nejsou zdaleka jedinou akcí, kdy se Pyšelští scházejí. Právě oslavy třístého výročí povýšení Pyšel na město v roce 2003 přispěly k tomu, že se tu po dlouhých letech zase rozproudil kulturní život. V obci s tisícovkou obyvatel dnes nemine téměř jediný týden, aby se tu nehrálo ochotnické divadlo, nebyl tu koncert, výstava nebo soutěž pro děti. Jen od začátku října do konce letošního roku jich místní nadšenci připravili patnáct včetně dýňodlabání, nočního čtení pro děti školou povinné, další premiéry ochotníků nebo silvestrovské výpravy se svíčkami po pamětihodnostech Pyšel:

Adventní věnec na náměstí v Pyšelích, foto: Milena Štráfeldová
"Tady se děje moře věcí. Jsou tu letní výstavy, Pyšelské kulturní léto, které začíná v květnu. Bývá tu pravidelně výstava obrazů, fotografií, hrajeme tady divadlo a tak dále. Je tady toho hodně,"

říká jeden z tahounů zdejšího kulturního života Bohumil Gondík. Sám se do Pyšel přistěhoval teprve před čtyřmi roky, stejně jako desítky dalších rodin. V obci vzdálené pouhých třicet kilometrů od Prahy vyrostly v posledních letech celé nové ulice, podle Marie Kolářové se ale právě díky společným akcím starousedlíci s "přistěhovalci" rychle sžívají:

"Já jsem taky náplava, ale myslím, že náplava sem vnesla nový vítr. Ale někteří starousedlíci byli velice rádi a rádi se připojili."

Místním se daří na jejich akce získat i sponzory. Kromě obce přispívají i pyšelské firmy a soukromé osoby. Všichni říkají, že tato investice se jim rozhodně vyplatí.