Pietní akty v Praze připomněly popravu Milady Horákové a další oběti komunismu

Před 70 lety komunistický režim po vykonstruovaném procesu popravil Miladu Horákovou a další tři odsouzené. Jejich památku uctili položením věnců u Pomníku obětem komunismu na pražském Újezdě mimo jiné předseda Senátu Miloš Vystrčil a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala, oba za ODS, nebo pražský radní Martin Benda ze sdružení Praha sobě. Vystrčil upozornil, že je třeba si tuto událost připomínat, abychom se z ní poučili a nenechali ji opakovat. "Pro političku Miladu Horákovou, která se stala před 70 lety obětí justiční vraždy, byly pravda, poctivost a spravedlnost hodnotou cennější než její život," řekl Vystrčil. Podle Petra Fialy je komunismus zločinný režim všude na světě. Oba politici připomněli, že komunistická strana podporuje současnou vládu. "My si připomínáme zrůdnost komunistického režimu jako celku a těch popravených bylo téměř 250," uvedl Vystrčil. Řekl také, že současná KSČM se dostatečně nedistancovala od toho, co se stalo v 50. letech. "Ještě smutnější je, že tato komunistická strana dneska podporuje současnou vládu," dodal. Pietní akt doprovázel zvukový záznam výroků ze soudního procesu s Miladou Horákovou a dalšími obžalovanými. Zazněla například řeč tehdejšího prokurátora Josefa Urválka a slova soudce, když vynášel rozsudek smrti.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na sociálních sítích označil Horákovou za statečnou ženu. "Každý musí obdivovat její neskutečnou odvahu a sílu. A každý musí odsoudit tohle totální zvěrstvo režimu. Vraždu nevinné ženy. Obdivuhodné ženy. Stalo se to před 70 lety a věřím, že si na to dnes všichni vzpomeneme," napsal. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že na sídlo ministerstva v pražském Černínském paláci nechal na památku Milady Horákové vyvěsit černou vlajku. "Nikdy se nebojme říkat pravdu a nepřestaňme bojovat jako Milada Horáková proti zlu. Čest památce této statečné ženy," napsal na svém twitterovém účtu.

Političku popravenou komunistickým režimem připomněla v sobotu také projekce portrétu Horákové na budovu sídla Komunistické strany Čech a Moravy v centru Prahy. Konala se od půlnoci do 05:35, tedy v době, kdy se Horáková před desítkami let připravovala na smrt a psala poslední dopis svým nejbližším. Podle Paměti národa za komunistického režimu od roku 1948 do roku 1989 bylo spácháno 248 justičních vražd. Dalších 282 lidí zahynulo při pokusu o přechod hranice a nejméně 7000 ve věznicích.