Pižďuší poťouchlé (ne)pohádky Václava Havla
Leckdy žasneme, co všechno se při novoročním úklidu objeví. Já jsem tentokrát v šuplíku našel nepoužitou část záznamu vystoupení Václava Havla. V roce 2003 se v Olomouci na festivalu Poezie bez hranic setkal se svými literárními přáteli z mládí, tzv šestatřicátníky, a řeč byla mj. o Pižďuších.
Pět Havlových krátkých povídek pro děti vyšlo samostatně pod názvem Pižďuchové až v roce 2003. Knihu s ilustracemi Jiřího Sopka lze číst z obou stran, buď česky nebo v anglickém překladu. My jsme se s hercem Radkem Žákem začetli z té české strany:
Texty o Pižďuších vznikly za dob normalizace a jejich vznik inicioval spisovatel Ivan Klíma:
"Na mě se obrátilo západoněmecké nakladatelství z Mnichova a prosilo mě, abych dal dohromady antologii pohádek a textů pro děti od našich zakázaných autorů. Tak jsem se obrátil na všechny své přátele a mj. taky na Václava Havla, který vlastně nikdy pro děti nic nenapsal. Většina z nás pro děti už něco napsala, ale on ne. Václav měl vždycky tendenci vyhovět, kde to šlo, pokud se jednalo o nějakou disidentskou akci. Takže povídku skutečně napsal. Bylo to něco mezi povídáním pro děti a politickou satirou, jak se u Václava dalo předpokládat.
Pak se ukázalo, že největší problém je dostat to ven. V Německu to vyšlo 1978, takže jsem to tak 1976 dával dohromady. A nebyl jsem to sto odeslat, protože kdykoliv jsem rukopis odeslal, tak mi po šesti týdnech, dvou měsících přišla urgence, co je s rukopisem. No a potkal jsem jednoho z autorů Jana Vladislava a řákám mu, že to pořád posílám a ono to nikdy nedojde, a on říkal, ty jsi teda chytrák, to víš, že to nedojde. Dej mi to, já to pošlu. On měl styky s francouzským velvyslanectvím a tímto způsobem to odeslal. No a teprve po revoluci vyšla celá ta antologie pod názvem Uzel pohádek, s ilustracemi mé dcery. Teď teda vyšli ti Pižďuchové zvlášť. Přece jenom když pan prezident napíše knížku pro děti, tak to zaslouží samostatné vydání. Je to legrace z takových byrokratů, že."
říká Ivan Klíma. Teď už si pojďme poslechnout ojedinělý záznam Havlova autorského čtení.