Do Antarktidy letos jedou dvě výpravy. Zřejmě se tu nepotkají
Celkem 22 členů, sedm žen a 15 mužů, bude mít další expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy. Hlavní část výpravy, kterou tvoří 14 lidí, se vydala na cestu už na Nový rok, druhá odjede 11. ledna. V Antarktidě se pravděpodobně vůbec nepotkají.
První část výpravy zamířila přes Amsterdam a Buenos Aires na Českou vědeckou stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse. Druhá část expedice zamíří přes Chile na základnu CZ*ECO Nelson na Nelsonově ostrově.
"Vlivem rozdílného načasování i zvolené trasy se v Antarktidě obě výpravy zřejmě vůbec nepotkají," uvedl Daniel Nývlt, vedoucí Českého antarktického výzkumného programu sídlícího na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.
Hlavní část výpravy tvoří také vědci izraelské či italské národnosti, dále lékař a tři technici. Vědci budou pokračovat v dlouhodobém monitorování klimatu, sledování stavu ledovců, dlouhodobě zmrzlé půdy, či odledněného území umožňujícího růst nižších rostlin.
Novinkou je výzkum ptačí chřipky
"Novinkou letošního roku je výzkum šíření obávané ptačí chřipky v Antarktidě ve spolupráci se španělskými kolegy, pro které naše expedice bude odebírat vzorky, nebo výzkum řas vedený kolegyní z izraelské univerzity v Haifě," popsal Nývlt.
Skupina, která zamíří na Nelsonův ostrov, má v plánu rovněž pokračovat ve výzkumu změny klimatu a jeho vlivu na místní ekosystémy, nově se ale zaměří také na zkoumání materiálu vyplaveného na pobřeží z moře a diverzitu mikroskopických hub.
Výprava, jíž se účastní také olegové z Ukrajiny, během své cesty využije logistiky hned několika dalších národních programů.