Čeští vědci už deset let užívají polární stanici v Antarktidě

Mendelova základna na ostrově Jamese Rosse, foto: ČTK

Česko má už deset let polární stanici v Antarktidě. Brněnská Masarykova univerzita stanici Johanna Gregora Mendela otevřela 22. února 2007 na ostrově Jamese Rosse. K výzkumné práci slouží jen po dobu krátkého antarktického léta. Současná posádka 17 lidí svou misi v Antarktidě právě končí a chystá se na cestu domů.

Mendelova základna na ostrově Jamese Rosse,  foto: ČTK
Letadlem z jihoamerického kontinentu do Antarktidy a pak ještě vrtulníkem na pobřeží ostrova Jamese Rosse. Tak vědci cestují na Mendelovu základnu.

"Leží hodně stranou od běžných tras většiny antarktických plaveb, její velkou výhodou je nedotčenost prostředí a možnost nerušeného vědeckého bádání. Nevýhodou jsou vyšší náklady na dopravu do těchto míst a také komplikace při případných záchranných operacích," vysvětloval před časem v Českém rozhlasu Pavel Kapler z Masarykovy univerzity v Brně. V hlavním objektu české stanice v Antarktidě vědci bydlí a najdou v něm vědecké a technické zázemí pro svou práci.

"Je to výzkum změn, které probíhají na území, ze kterého ustoupil ledovec, které se pokrývá sněhem pouze v zimě. Taková území se v Antarktidě nazývají oázami,"řekl po návratu z vůbec první expedice na polární stanici duchovní otec celého projektu, přírodovědec Pavel Prošek. Na základně se už vystřídaly desítky vědců. Řešili na ní nejrůznější výzkumné programy, pochlubit se mohou objevy v mikrobiologii a paleontologii. Před pěti lety našli část kostry vodního plaza plesiosaura:

"Nález je zajímavý tím, že kosti jsou spojené, máme jednoznačný důkaz toho, že všechny náleží jednomu jedinci. Jeho velikost odhadujeme asi na pět až šest metrů. Podobné nálezy ze světa by se daly spočítat na prstech tří nebo čtyř rukou, z Antarktidy známe asi dva srovnatelné nálezy," vysvětloval Radek Vodrážka z České geologické služby. Nezvyklé klimatické podmínky, pustá krajina, holé skály, led a moře. Ale i taková krajina může mít své kouzlo. "Je to nádherný pocit, projít se po pláži při západu slunce, který na Antarktidě trvá velmi dlouho, a naslouchat praskání ledových ker, které plují po moři," vzpomínal Pavel Kapler na svůj pobyt na Mendelově stanici v Antarktidě.