Počet obětí tornáda stoupl na šest, škody budou desítky miliard

Bouře na Břeclavsku a Hodonínsku si vyžádaly šestou oběť. Zemřela ve Fakultní nemocnici Brno. Úmrtí potvrdila mluvčí nemocnice Veronika Plachá, která nechtěla říct žádné bližší informace. Podle zjištění ČTK zemřelo malé dítě. Bouřky zasáhly kraj ve čtvrtek večer. Poničily na 1200 domů, zranění utrpěly desítky lidí. Na šesté úmrtí upozornil Český rozhlas. ČTK o úmrtí řekl hodonínský místostarosta Petr Buráň a potvrdila mu ho i Plachá. "Víc ale nelze říct s ohledem na věk," řekla mluvčí.

Čtvrteční bouřky provázely kroupy o velikosti až tenisových míčků a také tornádo o rychlosti přes 200 kilometrů za hodinu. Nejzasaženější byly obce Moravská Nová Ves, Hrušky, Mikulčice a Lužice, ale také hodonínská část Pánov a čtvrť Bažantnice. Kromě šesti úmrtí se zranily desítky lidí, další desítky utrpěly zranění později při opravách poničených domů. Bouřky zasáhly na 1200 domů, poškozená jsou auta i zeleň.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) v neděli ČTK řekl, že škody jen na veřejném majetku přesáhnou 12 miliard korun, na soukromém majetku budou mnohonásobně vyšší. Veřejný majetek podle něj zahrnuje majetek obcí, kraje, ale také například infrastrukturu spojenou s dodávkami elektrické energie. Elektrické dráty jsou poškozené. Do majetku kraje nebo obcí patří například školy, domovy seniorů, nemocnice, ale také obytné domy a podobně. Hejtman také řekl, že domů k demolici bude víc než 70. Obce budou podle něj dál procházet statici, aby policisté mohli označit nemovitosti, kam je nebezpečné vkročit.