Poděbradům vládne rozhlas

Foto: Khalil Baalbaki
0:00
/
0:00

Osmadvacátý ročník festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio začal v úterý v Poděbradech. V této třídenní přehlídce rozhlasové tvorby se letos sešlo 130 soutěžních pořadů. Festival nabízí práce, které vznikaly od počátku minulého roku až do konce letošního května. Poprvé v historii se této mezinárodní přehlídky rozhlasové tvorby účastní i dvě soukromé celoplošné rozhlasové stanice - Rádio Impuls a Frekvence 1.

"Rádio Impuls se zúčastní jednak soutěže o moderátora roku, a pak také několika selfpromotion, které jsou v soutěži o nejlepší autopromotion,"řekl generální ředitel Rádia Impuls Jiří Hrabák. Kategorie, o které se zmínil, se jmenuje Minutka a soukromá rádia se v této disciplíně cítí silná. Prezident Frekvence 1 Michel Fleischmann považuje za nejdůležitější především samotnou účast na festivalu Prix Bohemia Radio:

"Za prvé tam budeme jako rádia Lagardére, což už samo o sobě je důležité, poněvadž je to poprvé. Za druhé jsme tam prezentovali naše moderátory a bylo to hlasování, které dopadne, jak dopadne, to uvidíme. Pak tam prezentujeme právě naše znělky, nebo, jak se říká, autopromo."

Miroslav Dittrich,  foto: Milan Baják
Přehlídka letos vyhlásila tři soutěžní kategorie: Život na startu, Královská disciplína a Minutová šance. "Takzvaná Královská disciplína, to není jen vzletný název. To skutečně považujeme za královskou disciplínu, jakou je rozhlasová hra. Tuto kategorii děláme společně se Slovenským rozhlasem. Letos se sešlo 35 rozhlasových her z Česka a Slovenska, a to jak hry pro dospělé, tak hry pro mládež a pohádky," uvedl šéfproducent Českého rozhlasu a ředitel festivalu Miroslav Dittrich. Mezinárodní kategorie Život na startu se věnuje dokumentům do 60 minut s tematikou světa dětí a mládeže a představuje 20 prací. Poslední kategorie Minutová šance hodnotila 69 reklam na pořad nebo akci. "Je to vlastně nejrozšířenější rozhlasový žánr, který používá každé rádio, bez ohledu na to, zda je veřejnoprávní, soukromé nebo třeba i státní," doplnil Miroslav Dittrich.

Prix Bohemia Radio,  foto: Khalil Baalbaki
Nově také byla vyhlášena anketa moderátor a moderátorka roku. Do ankety na oblíbeného moderátora českého rozhlasového éteru přišlo s tipy posluchačů téměř na 30 tisíc sms zpráv. Ředitel festivalu Miroslav Dittrich upřesnil rozsah ankety:

"Tu anketu jsme společně vyhlásili s rádii sdruženými v tzv. Asociaci rozhlasových organizací, to je Rádio Impuls, Frekvence 1, Evropa 2, Rádio Bonton a samozřejmě všechny stanice Českého rozhlasu."

Lucie Výborná,  foto: Karel Šanda
Jednou z nominovaných byla i Lucie Výborná z Českého rozhlasu:

"Já jsem si naprosto jistá, právě proto, že jsem začínala v roce 1991 v privátních rádiích. Vím, že privátní rádia umí udělat tu patřičnou, jak se tomu říká, mediální masáž, tak jsem si naprosto jistá, že já to nebudu."

Nominace na moderátora roku zveřejnila Asociace rozhlasových organizací, která sdružuje Český rozhlas, Rádio Impuls a společnost Lagardére Active Česká republika, zastřešující rádio Frekvence 1, Evropa 2, Bonton a Dance radio. Podle generálního ředitele Českého rozhlasu Petera Duhana je jejich spolupráce možná a důležitá i pro přežití rádia jako fenoménu. "Lidé chtějí rozhlas. Jsou unaveni, možná i přísunem informací přes jiné komunikační prostředky. Unaveni jsou i televizí. Myslím, že to je obrovská šance pro nás, pro rozhlas jako významnou alternativu,"řekl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan, který také poprvé uvede do Síně slávy rozhlasové legendy:

Peter Duhan
"Nechám vstoupit do síně slávy tři lidi. Nechtěl bych to nějakým způsobem v tuto chvíli specifikovat, nepatří se to. Ale chci říct, že jsem záměrně z mnoha a mnoha důvodů volil lidi, kteří mají víc společného s publicistikou, ale s jistým přesahem do jiných tvůrčích rozhlasových činností."

Vyhlášena bude i Cena Karla Kyncla, kterou obdrží nejlepší zahraničně-politický zpravodaj nebo publicista. Ve středu se pak uskuteční koncert Karla Gotta a Big Bandu Českého rozhlasu, kde bude pokřtěno i nové Gottovo album Sentiment.