Policie vyšetřuje vzpouru vězňů v Bělušicích

Vyšetřování pátečních protestů ve věznici v Bělušicích na Mostecku převzala policie, která zahájila úkony trestního řízení. Organizátorům protestu hrozí dalších deset let vězení, jsou podezřelí ze spáchání zločinu vzpoura vězňů. Policie o tom dnes informovala na twitterovém účtu. Vězni se vzbouřili kvůli nepodloženým informacím o nemoci covid-19, situaci se podařilo uklidnit. Zásahová jednotka bělušické věznice je stále v pohotovosti, informovala dnes ČTK mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová.

"Vzhledem k tomu, že jsme na počátku šetření nebudeme sdělovat bližší informace," uvedla policie. Protestů se účastnilo zhruba 400 vězňů, v zařízení v Bělušicích je v současné době jeden nakažený vězeň.

Věznice Bělušice je věznice s ostrahou. Její kapacita je 578 míst, vyplývá z informací na webu Vězeňské služby ČR. Do věznic a detenčních ústavů nesmí od 23. října návštěvy. Vláda je zakázala kvůli šíření nákazy koronaviru a opatření by zatím mělo platit do konce nouzového stavu, tedy do 20. listopadu. Návštěvy odsouzených byly zakázány i na jaře. Vězňům tehdy bylo umožněno více telefonovat s příbuznými a změnil se také systém doručování balíků.