Policisté obvinili Železného

Vladimír Železný

Český mediální magnát, ředitel televize Nova Vladimír Železný utržil hned dvě rány najednou: začala ho stíhat policie a soud mu obstavil další část majetku. Jednomu z nejmocnějších lidí v zemi nyní hrozí až osmileté vězení. Podrobnosti má Jaromír Marek.

Vladimír Železný
Vladimír Železný je stíhán kvůli obchodu s lichtenštejnskou nadací Astrona Foundation. Podle policistů jde o směnku na 28,5 milionu dolarů, což je přes miliardu korun, kterou Železný v únoru vystavil této nadaci . Udělal to v době, kdy už měl americké firmě CME podle rozhodnutí arbitrážního soudu v Amsterodamu vrátit přibližně stejnou částku, tedy jednu miliardu korun, jako vyrovnání škody, kterou jí způsobil tím, že ji prakticky odřízl od zisku z investovaného kapitálu. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že transakcí se směnkou CME poškodil. Spekuluje se i o tom, že vystavení směnky bylo jen fiktivním tahem, kterým se chtěl Železný vyhnout zaplacení dluhu. Podvod se mu však dokázat nepodařilo.

"Trestný čin spočívá v tom, že zmařil uspokojení svého věřitele tím, že část svého majetku učinil neupotřebitelnou. Způsobil tak škodu 26 milionů dolarů."

Uvedl Zdeněk Janíček, ředitel pražskéo Úřadu vyšetřování. Ve čtvrtek brzy ráno byl Vladimír Železný ekonomickopu kontarozvědkou předveden na policii. Výslech trval osm hodin. Policie vyslýchyla Železného i v pátek. Vazba na něj zatím uvalena nebyla. Tím však Železného problémy zdaleka nekončí. Tento týden mu soud zakázal jakkoli nakládat s jeho podílem ve společnosti CET 21, která má licenci na vysílání TV NOVA. Obstavení majetku by mělo trvat do té doby, dokud Železný nezaplatí svůj padesátimilionový daňový dluh z roku 1997.

"Znamená to v podstatě to, že ten podíl nelze převést na jiného. Používá se takový obvaklý termín : něco obstavit." Upřesnil místopředseda soudu Jaromír Jirsa.

Televize NOVA začala vysílat v roce 1993, hlavním investorem byla americká společnost CME. Pro kroky, které ohrožovaly zájmy investora byl Železný v dubnu 1999 odvolán z funkce generálního ředitele. Čtyři měsíce nato začíná Železný, který je majitelem licence vysílat vlastní program TV Nova. Americký investor se obrátil na arbitrážní osud. Ten na začátku letošního roku rozhodl, že Železný musí CME zaplatiti ušlý zisku ve výši jedné miliardy korun. Stále ještě není uzavřen arbitrážní soud proti České republice, kterou majitel CME obviňuje z toho, že není sto chránit zahraniční investice.