Poslanecká sněmovna urychlí posouzení pomoci USA při summitu NATO

Vládní předlohu, která umožní americkou pomoc při ochraně vzdušného prostoru Česka v době pražském summitu NATO, projedná Poslanecká sněmovna podstatně rychleji, než je obvyklá, až několikaměsíční, lhůta. Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) vyhověl žádosti vlády a vyhlásil stav legislativní nouze. Tím se otevírá možnost, aby sněmovna jako celek předlohu posoudila už na schůzi, kterou zahájí ve čtvrtek ráno. Zaorálek navíc rozhodl o tom, že dolní komora předlohu projedná ve zkráceném jednání. To znamená, že ji nebude posuzovat v obvyklém trojím čtení, ale bude tak moci učinit třeba za jeden den.

Zástupci většiny poslaneckých klubů dali už minulý týden najevo, že vládní předlohu podpoří. Proti budou pravděpodobně jen komunisté, kterých je však ve dvousetčlenné dolní komoře jen 41, což k zablokování návrhu zákona stačit nebude. Trvalou kritiku ale sklízí vláda i mezi zastánci předlohy kvůli tomu, že ji předkládá na poslední chvíli, až zhruba 14 dnů před začátkem summitu. K přijetí zákona přistoupila česká strana poté, co se na veřejnosti objevily informace o tom, že Američanům se do ochrany českého území příliš nechtělo, neboť jde o bezprecedentní záležitost, která není smluvně podložena.

Bezpečnost summitu ve vzduchu má zajišťovat celkem 250 vojáků USA a nejvýše 15 letadel amerického letectva. V případě zásahu neponesou piloti odpovědnost. Americká letadla budou pod velením USA, použití síly ale bude možné pouze se souhlasem českého ministra obrany, nebo zástupce, kterého pověří. Vládní návrh zákona umožní ozbrojeným silám USA podílet se na zajišťování obrany českého vzdušného prostoru od 15. do 30. listopadu.