Před 135 lety se narodil architekt Jan Letzel, autor Průmyslového paláce v Hirošimě

Architekt Jan Letzel

Architekt a stavitel Jan Letzel se narodil 9. dubna 1880. Stal se spojnicí mezi Japonskem a Čechami. V zemi vycházejícího slunce působil v letech 1907 až 1923 a vytvořil tu dílo, za něž si získal obdiv Japonců. Stavěl soukromé i veřejné stavby, například projekt Průmyslového paláce v Hirošimě.

Ten se stal nakonec mírovým symbolem. Jako jediný přečkal v epicentru výbuch jaderné bomby v roce 1945. Jeho torzo dodnes připomíná oběti jaderné katastrofy.

Jana Letzela připomnělo v Česku před pár lety i pozoruhodné divadelní představení, jehož autorkou je japonská bohemistka a teatroložka Šimako Muraiová:

"Chtěla jsem ve své práci ukázat, že Jan Letzel nebyl německý inženýr, jak si mnozí lidé mysleli, ale stoprocentní Čech. Přestože jsem za minulého režimu po třináct let nedostala vízum k návštěvě Československa, celou dobu jsem se tímto tématem zabývala. V minulosti v Japonsku o Janu Letzelovi nikdo nevěděl, ale od chvíle, kdy se jeho palác v Hirošimě stal památkou zapsanou na seznamu UNESCO, o něm vědí všichni Japonci."

Šimako Muraiová vydala o Janu Letzelovi i knihu. V Česku byla vydána v roce 2003. Paradoxní je, že žádná z dalších Letzelových staveb se v Japonsku nedochovala. Zničilo je buď zemětřesení, nebo válečné události.

Letzel se podílel i na dnešním pražském hotelu Evropa

Jan Letzel pocházel z Náchoda a v České republice postavil například secesní pavilon Dvorana z roku 1905 v obci Mšené-lázně.

Také se podílel na úpravě vnějších kovových prvků secesního hotelu Šroubek na pražském Václavském náměstí, který se dnes jmenuje hotel Evropa. Poté odešel do Egypta a následně do Japonska, kam přivezl železobetonovou a ocelovou konstrukci.