Před 25 lety navštívila britská královna Alžběta II. ČR

Před čtvrt stoletím, 27. března 1996, zahájila třídenní státní návštěvu České republiky britská královna Alžběta II. a její manžel princ Philip. Byla to první oficiální návštěva britského panovníka v českých zemích. Hlavu Británie pozval do Česka tehdejší prezident Václav Havel a během návštěvy královna zavítala i do Brna.

První pražskou pamětihodností, kterou si v úvodu návštěvy královna a vévoda z Edinburghu prohlédli, byl Karlův most. Královský pár se pozdravil s Pražany a návštěvníky hlavního města, kteří na tuto událost čekali již dlouhou dobu před jejich příchodem. Vyvrcholením prvního dne návštěvy byla večeře na Pražském hradě, během které se v přípitku královna zmínila o Mnichovské dohodě jako o "jediném stínu", který česko-britské vztahy zatěžuje.

Královna se osobně také pozdravila s vdovami po českých letcích, kteří za 2. světové války sloužili v britském letectvu. Princ Philip se v uniformě důstojníka britského Královského letectva poklonil v Praze-Dejvicích památce československých letců.