Před soudem stanou "pavoučí muži", obžalovaní z vykradení 76 bytů

Dva mladíci, kteří si vysloužili přezdívku pavoučí muži, stanou příští týden před Obvodním soudem pro Prahu 1. Loni od února do srpna vykradli podle policie 76 pražských bytů. Přezdívku získali zejména díky akrobatickým kouskům při vloupáních. Soud začne v pondělí.

"Je třeba vyslechnout mnoho svědků, zejména z řad poškozených, vychází to tak na 18 až 20 lidí denně," řekla ČTK soudkyně. Mezi oběťmi vloupání jsou podle ní také cizinci. Někteří ze svědků se již soudu omluvili, líčení proto bude 14. září odročeno. Účast obžalovaných mladíků je ale podle soudkyně zajištěna. "Oba jsou ve výkonu trestu," uvedla.

Mladíci podle policie lezli do bytů až filmovým způsobem. "Lezli ze střech, skákali z jedné střechy na druhou, lezli po okapech, po římsách, skákali ze střech na balkony, někam se dostali světlíky," popsal již dříve způsob jejich "práce" policejní komisař. Podle znalců si mladíci krádežemi za pět měsíců přišli na téměř 3,7 milionu korun. Policii trvalo deset měsíců, než zmapovala všechny jejich akce. V době páchání trestné činnosti bylo jednomu z pachatelů 18, druhému 17 let. Policie je zatkla loni 8. srpna. Ke krádežím se podle vyšetřovatele přiznali. Oba jsou narkomani, kteří si krádežemi vydělávali na drogy. V případě odsouzení hrozí dospělému až osmileté, mladistvému pětileté vězení.