Předseda Senátu: ODS nemá zájem na výrazných protikorupčních opatřeních

Milan Štěch

Jaké jsou úkoly Senátu v letošním roce, v čem se shodl s prezidentem Václavem Klausem, pokud jde o reformu penzí, i jak vidí současné spory ve vládní koalici kvůli korupci - o tom všem hovoří v následujícím rozhovoru pro Radio Praha nový předseda horní komory parlamentu Milan Štěch:

Milan Štěch
Pane předsedo, jaké jsou podle vás jako šéfa Senátu priority tohoto roku?

"Naše priorita je naprosto jasná. My musíme projednat všechny návrhy zákonů a dalších dokumentů, které jsou nám postoupeny z Poslanecké sněmovny, plus návrhy, které jsou iniciovány senátory. To je naše hlavní poslání. A přidaná hodnota by měla být především v tom, abychom tu práci prováděli s co největší pečlivostí. To znamená, abychom vytvořili dostatek časového prostoru pro projednávání ve výborech a abychom se nebáli toho, že třeba zákon i zbrzdíme. Abychom na první místo vždy kladli kvalitu. To jsou myslím priority, které pro nás vyplývají z ústavy a z jednacího řádu Senátu."

Čili počítáte s tím, že sněmovně budete vracet více zákonů?

"Takový plán není, ale pokud to okolnosti budou vyžadovat, tak se toho určitě nebudeme bát. Je docela možné, že tomu tak bude, pokud vláda bude předkládat návrhy, které prosadí v Poslanecké sněmovně pouze tou většinou, kterou reprezentují poslanci vládní koalice, a nebude s opozicí jednat zejména o tzv. reformách. Já jsem se včera /tj. 4.1./ na Pražském hradě přesvědčil, že i pan prezident má na některé věci odlišné názory. Zejména v otázce důchodové reformy se myslím shoda bude hledat poměrně těžce, pokud vládní koalice nevezme v potaz neúspěchy reforem v Maďarsku, na Slovensku a v Polsku."

Vy jste mi trochu vzal otázku. Řekl jste, že jste se s panem prezidentem v otázce důchodové reformy poměrně shodli. V čem tedy jste se shodli?

"Shodli jsme se v tom, že důchodovou reformu není možné provádět způsobem, jakým ji provedli právě v těch jmenovaných zemích, protože to znamenalo, že část peněz, které se vybírají do průběžného systému, přešla do správy soukromých kapitálových fondů. A ty peníze chybí na vyplácení současných důchodů. Je zcela zřejmé, že zejména v době hospodářských krizí mají právě penzijní fondy daleko větší propady, než má průběžný systém. A shodli jsme se na tom, že by se měla rozšířit nabídka možnosti připojištění pro ty skupiny občanů, kteří si to svou výdělkovou úrovní mohou dovolit. Tak, aby u nich byla větší motivace. Ale lidi, kteří mají průměrné a nižší výdělky, musíme zajistit z dosavadního průběžného systému. Takže ne nějaké překotné zásadní změny, ale spíše parametrické změny v prvním pilíři. A tady jsme myslím s panem prezidentem byli názorově poměrně blízko sebe. A prokázalo se, že asi ani vládní koalice, a dokonce ani jednotlivé strany vládní koalice nemají v této otázce jasno. A myslím si, že hned tak brzy ani nebudou schopny nějakou ucelenou reformu předložit, pokud to nebude nějaké úzké pragmatické politické rozhodnutí, které nebude mít podle mého naději na úspěch."

Ještě poslední otázku: jak sledujete současné pnutí ve vládní koalici kvůli korupci?

"Já si myslím, že to bohužel není velké překvapení. Je naprosto jasné, že zejména ODS se nepodařilo vyřešit problém silných skupin, provázaných s podnikatelským prostředím. Je zcela zřejmé, že ODS nemá zájem na nějakých výrazných protikorupčních opatřeních a že také vládní koalice je velmi nesourodá. Je otázka, jestli v této podobě je vůbec schopna naši zemi po exekutivní stránce spravovat. Není to dobrý stav. Naše země by potřebovala vládu, která by byla zaměřena na prorůstová opatření, to znamená nejenom na škrtání, ale abychom se dostali opět na dráhu hospodářského růstu, kde jsme byli zhruba před pěti, šesti lety."