Přehled tisku

Články z českých deníků s datem 24. října do dnešní relace vybírala Milena Štráfeldová.

Bezpečnostní informační služba ve své výroční zprávě za rok 2000 upozorňuje na to, že kontakty saúdskoarabského teroristy Usámy bin Ládina mohou sahat do střední Evropy a zřejmě i do České republiky. Podle Hospodářských novin byla zpráva v úterý zveřejněna v anglické mutaci internetových stránek tajné služby. Spojení Ládinovy organizace Al-Káida s Českou republikou dokládá i minimálně dvojí pobyt Muhammada Atty v Čechách. Podle americké FBI byl Atta jedním ze sebevražedných pilotů, kteří 11. září narazili s unesenými letadly do budov Světového obchodního střediska v New Yorku. Kontrarozvědka upozorňuje i na "obzvláště nebezpečnou" migraci afghánských, čečenských a balkánských vojáků.


Sociální demokracie podle deníku Právo již předala opozičním stranám koncept nového návrhu státního rozpočtu na příští rok. Podle sociálních demokratů je nový návrh de facto stejný jako předchozí, pouze se jinak upravují některé rozpočtové kapitoly. Návrh tak umožní sociální demokracii přidat některým resortům, aniž by se ubralo jiným. Občanská demokratická strana, která původní rozpočet v Poslanecké sněmovně kritizovala, si bude moci uchovat tvář, i když nakonec její poslanci pro rozpočet zvednou ruku. S tím však nesouhlasí občanští demokraté. "Máme k dispozici návrh, který ale zatím neodpovídá našim představám," řekl Právu předseda rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý.


V České republice je možné adoptovat dítě a přitom obejít oficiální pořadník, v němž se na děti z kojeneckých ústavů čeká i několik let. Jak uvedla Mladá fronta Dnes, získání dítěte mimo státní pořadník zprostředkovává svým klientům i Fond ohrožených dětí. "Je to zcela zákonná možnost, jak získat dítě a zabránit tomu, aby šlo do kojeneckého ústavu. O to nám jde především," uvedla předsedkyně fondu Marie Vodičková. Jedním ze způsobu, jak získat dítě mimo pořadník, je to, že si zájemci najdou těhotnou ženu, která dítě nechce vychovávat, a požádají ji, aby jim ho svěřila do péče. Rychlejším způsobem je přihlásit se na matrice jako otec dítěte takovéto ženy, uvádí list.


Lavina protestů na vysokých školách se šíří dál. Jak uvedly Lidové noviny, v úterý byla přerušena výuka na 2. lékařské a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a další protestní akce se chystají na čtvrtek během mimořádného dne otevřených dveří na Filozofické fakultě UK. Půjde o nejmasivnější z vysokoškolských protestních akcí za uplynulé dva týdny. Společným jmenovatelem bouřících se studentů a učitelů je nespokojenost s financováním vysokých škol. Napjatá situace mezi školami a státem se neuklidnila ani poté, co ministr školství Eduard Zeman minulý týden oznámil, že ˝pověstné˝ dvě miliardy, o které se měl zvýšit rozpočet vysokých škol, se najdou v druhé verzi státního rozpočtu na příští rok. Děkan fakulty Petr Kolář vyzval veřejnost, aby ve čtvrtek přišla protestující akademickou obec podpořit.


Prezident Václav Havel udělí v neděli 28. října státní vyznamenání. Nejkontroverznější z kandidátů navržených sněmovnou - odbojář a předválečný komunistický politik Jan Šverma - však vyznamenání nedostane. Jak uvedla Mladá fronta Dnes, mezi pětatřicet kandidátů se Švermu podařilo protlačit poslancům KSČM. Navrženi jsou však i další, nekomunističtí odbojáři. Medaili Za hrdinství poslanci navrhli i nezletilému Jakubu Maternemu, jenž v zimě zachránil dvě topící se dívky. Kdo získá 28. října vyznamenání, se snaží Hrad vždy až do poslední chvíle utajit. Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček pouze řekl, že Havel letos ocení celkem 43 lidí. Kromě Medailí Za hrdinství mezi ně rozdělí Řády bílého lva, Řády T. G. Masaryka a Medaile Za zásluhy. Návrhy na udělení nebo propůjčení vyznamenání předkládá prezidentovi vedle sněmovny a Senátu také vláda. Prezident může o ocenění rozhodnout i bez jejich doporučení, například na návrh nějakého občana. Senát se letos shodl na jedenadvaceti kandidátech, mezi které se nakonec nedostali například navržení ministr zahraničí Jan Kavan či někdejší prezidentův kancléř Karel Schwarzenberg.


Videokamery v pilotním prostoru, obrněná kabina, nové bezpečnostní dveře. Výcvik osádky letadla v bojovém umění, vyzbrojení pilotů palnými zbraněmi. O tom všem v těchto dnech podle Lidových novin diskutují manažeři leteckých společností, letecké asociace, úředníci ministerstev dopravy i výrobci letadel. Mluvčí Českých aerolinií Daniel Plovajko přiznal, že také ČSA na nových opatřeních intenzivně pracují. ˝Prověřujeme soubor opatření, mezi nimiž je umístění videokamery v kokpitu letounu, bezpečnostní dveře oddělující pilotní prostor od zbytku letadla a výcvik personálu v bojovém umění,˝ sdělil Plovajko. Odborníci neodmítají výcvik pilotů v karate. ˝Je to rozhodně lepší, než dávat pilotům zbraně. Při jejich použití by mohla být bezpečnost cestujících ještě více ohrožena,˝ míní Jan Machytka z Úřadu pro civilní letectví.


Příhraniční vojenské bunkry, z nichž část pamatuje ještě předválečné opevnění, by podle deníku Právo ráda získala pro ochranu svých občanů obec Tři Sekery na Mariánskolázeňsku. Zatím však nikdo v obci zřejmě neví, kde bunkry jsou. "Sama jsem je ještě neviděla. Jsou zařazeny mezi objekty zvláštních prací a kde jsou a kolik jich je, je stále ještě tajné. Nejsou na povrchu vidět a nejsou zaneseny v katastrálních mapách," uvedla starostka obce Dagmar Strnadová Strnadová. Podle náčelníka chebské územní vojenské správy Jindřicha Špicery se v případě Tří Seker jedná o dvacet objektů. "Některé jsou na povrchu viditelné, jiné zase kryté, podle okolního terénu. Některé jsou tak dobře ukryté, že i nám dělá problém je po čase najít," popsal pestrou skladbu bunkrů Špicera.Podle náčelníka vojenské správy by bunkry skutečně mohly sloužit k úkrytu obyvatel. Účinnost ochrany ve starých vojenských krytech je však diskutabilní. "Proti chemickému nabo bakteriologickému útoku by to asi moc účinné nebylo," připouští starostka.


Na zámku v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku by mohlo vzniknout pobytové středisko pro zhruba 150 žadatelů o azyl, jak ale uvádí Mladá fronta Dnes, místní občané proti tomu protestují. Správě uprchlických zařízení ministerstva vnitra zámek nabídli majitelé a zastupitelé obce vyslovili koncem září s případným provozováním střediska souhlas. Místní občané však zorganizovali proti azylovému středisku protestní podpisovou akci. Zatím se podepsalo asi 400 z 2670 obyvatel, řekl starosta obce Pavel Kopecký. "Nebráníme se pomoci trpícím, ale proč bychom měli trpět my sami...," napsali autoři petice svým spoluobčanům.