Přehled tisku

Připravil Vilém Faltýnek.

Česká politická reprezentace se podle Lidových novin z vánočního klidu probudí do řádného "kvapíku". Bude totiž vybírat tři zástupce do Konventu, který začne příští rok diskutovat o budoucí podobě Evropské unie. "Jak jde o funkce, je horko vždy. A jde-li o podobu evropské integrace, bude horko dvojnásob. O tom přesvědčila i nedávná vřava kolem několika vět Václava Klause v Bruselu," uvažuje list. Domnívá se ale, že není tak složité, koho do české trojky vybrat. Reprezentovat musí vládu, parlament, hlavní politické síly v zemi i celé spektrum názorů na budoucí podobu Evropy. Nadto by to měly být osobnosti, které v Evropě nebudou neznámé. Téměř jistě by proto měli tuto trojici tvořit Jan Kavan, Václav Klaus a Petr Pithart, domnívají se LN. Větším otazníkem podle deníku je to, jak bude česká trojice schopna na evropském fóru vystupovat. Po deseti letech totiž neexistuje ani v obrysech shoda na národním zájmu v unii.


V souvislosti s návrhem zákona o ochraně ovzduší, který ve středu schválili poslanci, připomíná Právo začátky devadesátých let minulého století, kdy byla "přímo panická hrůza z jakéhokoli zásahu státu do svobodného, ba i z řetězu utrženého podnikání". Ani to, že nepřehlédnutelná část státního majetku byla vytunelována, neodradí podle autora komentáře české liberály, aby čas od času opět nepodlehli recidivě. Naposledy to zkusili poslanci ODS spolu s některými kolegy z Unie svobody. Při schvalování zákona o ochraně ovzduší se jich 56 pustilo do boje proti vládní verzi, protože nutí velké firmy, aby za odvádění škodlivin do ovzduší odváděly tučné poplatky, píše autor. To podle něj totiž mohlo být považováno za útok na svobodu podnikání chemiček, elektráren, hutí a dalších. Naštěstí se ve sněmovně našla většina poslanců, kteří usoudili, že za škody způsobené na ovzduší, a tím pádem na kvalitě života občanů a jejich zdraví by měl platit pachatel, a nikoli daňoví poplatníci, konstatuje Právo. Dodává, že většinoví poslanci si asi také uvědomili, že tučné poplatky ukrajující ze zisku znečišťovatelů tyto výrobce časem přinutí, aby začali investovat do inovací, rozvoje efektivních výrob a moderních čistějších technologií.


Na rozhodnutí sněmovny o tom, že odloží projednání zprávy předsedy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o odpovědnosti rady za dodržování právních předpisů v oblasti vysílání, navazuje komentář Mladé fronty Dnes (MfD). Zmiňuje nesouhlas místopředsedy sněmovny Ivana Langra s tím, že především čtyřkoalice by chtěla radu odvolat. Podle komentátora by však rada odvolána být měla, neboť profesionálně selhala ve všem, na co sáhla. Naposledy nezvládla situaci kolem malé televize TV3, jež nyní zanikla právě kvůli chybnému rozhodování rady, připomíná autor. Dodává, že rada, byť v jiném složení, má na svědomí také kauzu ředitele TV Nova Vladimíra Železného a společnosti CME. "Nejde totiž o složení rady. Orgán s hrdelní mocí nad tak politicky žhavým zbožím, jako je televize, vybíraný dle politického klíče, je nesmysl. Nejde tedy jen o to, aby byli odvoláni zrovna tito neprofesionálové," domnívá se komentátor MfD. Pokud podle něj jde čtyřkoalici o víc než o politickou hru, měla by navrhnout nový způsob zřizování a řízení televizních stanic. "Ani od jakékoliv nové rady totiž nelze očekávat nic lepšího než to, co předvedly ty předchozí. Politickou korupci má v genech," uzavírá komentář MfD.


Na tématické dvojstraně si Mladá fronta Dnes všímá několika osobností českého veřejného života, jimž přinesl uplynulý rok výraznou změnu v životě. Jednou ze čtyř vytipovaných je i zpěvačka Helena Vondráčková. "Občas showbyznys přeje připraveným," píše autor článku Vladimír Vlasák. "Ve zpěvu je Helena Vondráčková (1947) stále zcela suverénní, ovládá tanec, hovoří čtyřmi jazyky a od roku 1965 se pohybuje v českém zábavním průmyslu. I když ji leckdo odepisoval, letos zpěvačka prožila možná nejúspěšnější rok života, oslazený triumfálním návratem na scénu." V žebříčcích popularity se Helena Vondráčková stala největší konkurentkou Lucie Bílé, vlastně mladším kolegyním vypálila rybník: vydala dvě bytelná taneční alba," domnívá se Vladimír Vlasák. "V roli popové dámy by možná vydržela ještě déle než Yvetta Simonová. Vondráčková však vsadila na dravější taneční styl. Energická Helena se inspirovala kariérou revitalizované Američanky Cher. Nové hity To tehdy padal déšť nebo Dlouhá noc, nahrané v belgickém Tongerenu, u posluchačů totálně uspěly. Novou desku nazvala Helena 2002, aby bylo jasné, že o získanou pozici bude nadále bojovat," uzavírá Vladimír Vlasák v Mladé frontě Dnes.