Přehled tisku

Z českých deníků s datem pondělí 7. srpna 2000 vybírala Evelina Himalová.

Přestože za volební neděli určil prezident Václav Havel až 12. listopad, leckteré strany už naplno rozjíždějí předvolební kampaně, píší to Lidové noviny a dále uvádějí, že sociální demokracie ji oficiálně zahájila v neděli na táboře lidu pod Ještědem, komunisté dokonce prý už na prvního máje. Levice prostě jede, konstatuje deník. Občanští demokraté sice hovoří o tom, že jejich kampaň je založena na osobní aktivitě kandidátů v jednotlivých obvodech, to však nezakrývá skutečnost, že se vlastně zatím nic moc neděje. Ještě složitější to má podle listu čtyřkoalice: Jednotlivé strany sice už vědí, na co a jak budou voliče v podzimních měsících lákat, ale ještě si to navzájem neschválily. Vzhledem k určitým odchylkám v programech dotyčných čtyř subjektů to asi nebude jednoduchý proces, uvažují Lidové noviny.

ČSSD podle Hospodářských novin jako první zahájila svou volební kampaň. "Nedělní tábor lidu na Pláních pod Ještědem odkazoval na její historické tradice - to pro staromilce, projevy zase na dnešní převážně sociálnědemokratickou Evropu - to pro mladé a ambiciózní. Vše okořeněno špetkou sociální solidarity všech se všemi. Tak zapomeňte konečně na stín modrého ptáka, který se vznáší nad rudou růží," glosují Hospodářské noviny. Poznamenávají, že bohatá podzimní volební úroda bude dopřána tomu, kdo se včas a dobře připraví.

Zavedení určitých prvků pozitivní diskriminace má podle ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly zlepšit postavení českých žen. Upozorňují na to Lidové noviny. Podíl žen v některých klíčových pozicích je totiž stále nižší a rozdíly v platech mezi muži a ženami se dokonce zvyšují. Místopředseda vlády pro legislativu Pavel Rychetský dostal za úkol zjistit, nakolik by zavedení pozitivních opatření bylo v rozporu s ústavou. Podle vedoucí oddělení rovnosti mužů a žen ministerstva práce a sociálních věcí Stanislavy Horské ústava říká, že lidé jsou si rovni a vicepremiér Rychetský by měl navrhnout její případné doplnění.

Minulé, liberální vlády prosazovaly názor, že postavení žen vyřeší neviditelná ruka trhu, píší Lidové noviny a konstatují, že výsledek se dostavil: Zatímco v roce 1988 braly vysokoškolsky vzdělané ženy v průměru asi 81 procent platu mužů, po deseti letech trhu to bylo jen 65 procent. Kdyby tento trend pokračoval, patrně bychom ženy za nějakých třicet let nejen zahnali zpět k plotně, ale možná i připravili o volební právo. Snahu ministra Špidly zvrátit tuto tendenci a pokusit se přiblížit evropským poměrům musíme pochválit, otázkou zůstávají prostředky, jakými má tohoto cíle být dosaženo. Podle Lidových novin budou někteří strážci volného trhu záměry ministerstva napadat jako výdobytky asistenčního státu. Jak ale deník dodává, sám nevěří, že by i ten nejhloupější pravicový skaut dokázal obhajovat tvrzení, že vysokoškolsky vzdělaná žena je co do výkonnosti jen dvěma třetinami muže.

Národní bezpečnostní úřad přezkoumává a odtajňuje materiály neoprávněně utajené bývalým Ústředním výborem Komunistické strany Československa. Uvádí to deník Právo s odvoláním na vyjádření pracovníků Ústředního archívu. "Přezkoumání dokumentů by mělo být ukončeno do října a poté má být proveden formální akt, jímž by NBÚ materiály odtajnil," řekla listu zástupkyně vedoucí oddělení Ústředního archívu Alena Šimánková. Přezkoumávání materiálů podle ní uzavřely resorty vnitra, dopravy, justice a obrany a nikdo neshledal důvod k utajení. Náměstek ředitele Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování komunismu Pavel Bret pro deník Právo uvedl, že před půl rokem formální odtajnění iniciovali. Formální proto, že komunistická strana i podle tehdejších platných předpisů nebyla oprávněna materiály utajovat.

Senát se pochlapil, píší Zemské noviny a České slovo. Spornou novelu zákona o České národní bance smetl ze stolu a vrátil ji zpátky Poslanecké sněmovně. To samo o sobě není velké překvapení. Překvapivé ale je, že po několikahodinové rušné diskusi senátoři novelu zamítli a sněmovně vrátili bez pozměňovacích návrhů. Listy se přitom domnívají, že výtek, které by zpackané normě šly jen a jen k duhu, padlo v diskusi nemálo. Většinou se shodovaly s výhradami Evropské komise a Evropské centrální banky. Tyto instituce varovaly zejména před omezením nezávislosti centrální banky, kterými zavání například povinnost měnovou politiku konzultovat s vládou. Nezamlouvá se jim ani to, že rozpočet banky bude schvalovat parlament, což nová norma vyžaduje. Senátoři navíc přidali ostrou kritiku nesouladu zákona s ústavou. Slova, slova, slova, chce se člověku povzdechnout s klasikem, když výsledkem je nakonec zamítnutí normy bez pozměňovacích návrhů. Kdyby tomu bylo naopak , museli by nyní poslanci hlasovat o senátním znění zákona. Šance, že by uspěl, je sice malá, Senát by však alespoň ukázal vůli něco změnit. Takto se od novely s hlavou vztyčenou jen distancoval. To je zatraceně málo, konstatují Zemské noviny a České slovo.

Podle Hospodářských novin opozice chystá kvůli novele zákona o České národní bance ústavní stížnost. Předseda ústavně-právního výboru Senátu Jiří Vyvadil je přesvědčen, že pokud po opětovném schválení zákona o centrální bance sněmovnou bude stížnost k Ústavnímu soudu podána, tak by byla na 99,9 procenta úspěšná. Vyvadil totiž podle svých slov počítal s tím, že se zákon vrátí dolní komoře Parlamentu s pozměňovacími návrhy tak, aby byl v souladu s ústavou. Podle předsedy senátorů za ODS Mirka Topolánka je zákon o ČNB v pořádku, jen trpí tím, že je ve dvou bodech v rozporu s ústavou. Jak ale dodal, doufá, že do doby projednávání ve sněmovně bude vládou připravena taková novela ústavy, aby k této normě nebyly žádné výhrady, citují Topolánkova slova Hospodářské noviny.

Někteří dopravní odborníci doporučují zastavit projekt rychlovaků Pendolino. Upozorňují na obrovské investiční a provozní náklady, které mohou přivést České dráhy k bankrotu. Jak k tomu píší Zemské noviny a České slovo, vlakové soupravy s výkyvnými skříněmi už měly jezdit na mezinárodních spojích mezi Berlínem, Prahou a Vídní. Podle listů však holding ČKD nezvládl náročnou technologii výroby a zakázku proto převzal italský Fiat, který má dodat první rychlovlaky do tří let. Bývalý předseda správní rady Českých drah Jaroslav Vrána se domnívá, že projekt skončí úplnou katrastrofou, protože úvěr čtyři a půl miliardy na nákup sedmi souprav nemohou České dráhy splatit.

Izraelská zbrojovka Israeli Aircraft, která je údajně novým předběžným zájemcem o ztrátovou leteckou společnost LET Kunovice, se o vstup do českého leteckého průmyslu nezajímá poprvé. Píší to Hospodářské noviny, podle kterých vedla již v letech 1993 až 1994 jednání s vedením Aero Vodochody o vstupu do vojenské části. Jednání však tehdy podle dobře informovaného zdroje deníku dopadla "neslavně" a nedošlo ani k dohodě o kooperaci. Svoji roli tehdy sehrála vysoká ztrátovost Aera i celosvětová recese v leteckém průmyslu. Jak Hospodářské noviny připomínají, LETu Kunovice hrozí bankrot a společnost před ním může zachránit získání nového strategického investora. Po pátečním odstoupení Konsolidační banky od smlouvy o dočasném uspořádání poměrů má nyní dosavadní americký majitel LETu, Ayres Corporation, na nalezení nového strategického partnera asi měsíc. "Zhruba do konce srpna ponecháme LETu na určitou dobu prostor k jednáním s případným novým uchazečem o vstup do podniku," připomíná deník páteční slova mluvčího Konsolidační banky Jiřího Pekárka. Podle prezidenta Asociace leteckých výrobců Milana Holla je Aircraft Industries LTD rychle expandující firmou působící v civilním i vojenském sektoru, která by pro LET na rozdíl od malého Ayres byla skutečným strategickým partnerem.

Kriminalizace marihuany, která je označována za lehkou drogu, by se podle Zemských novin a Českého slova mohla zanedlouho zmírnit. Vyplývá to z Národní strategie protidrogové politiky na období 2001 až 2004, kterou pro vládu vypracovala Meziresortní protidrogová komise. Ředitel jejího sekretariátu Josef Radimecký listu řekl, že komise chce, aby byl rozlišen postih za držení a distribuci drog podle míry jejich zdravotní a společenské nebezpečnosti. Při tomto způsobu by podle dokumentu mohly být jako sankce uplatňovány alternativní tresty. Zda vláda tuto strategii přijme, se má podle Radimeckého rozhodnout na podzim, nyní se k ní vysloví ministerstva v připomínkovém řízení. Jak Zemské noviny a České slovo uvádějí, zpráva je také předložena k veřejné diskusi na internetu.

Mladá fronta Dnes zjistila, že generální inspekce ministerstva spravedlnosti a policie prověřuje podezření z korupce na krajském obchodním soudu v Praze. Z výpovědi svědka vyplývá, že úplatky se na tomto soudu měly dávat za změnu ve výpisu v obchodním rejstříku ze dne na den. Jde například o okamžitou změnu zápisu, o kterou požádala firma Masný průmysl Úvaly. Soudní tajemnice měla za tuto službu dostat 40 tisíc korun. Bývalí společníci firmy, která je nyní v likvidaci, uvádějí, že o žádných úplatcích nic nevědí. Podle mluvčího resortu spravedlnosti Vladimíra Voráčka trvá nyní vyřízení změny v obchodním rejstříku v průměru tři až šest měsíců. Za další úplatné úředníky pražského krajského obchodního soudu nejmenovaný svědek označil i sedm vedoucích kanceláří a soudních tajemníků, kteří ale podle Mladé fronty Dnes vše popírají.

Mladá fronta Dnes na kulturní stránce připomíná velký ohlas, s nímž se setkal minulý týden koncert romské zpěvačky Věry Bílé a její skupiny Kale v newyorském Central Parku. Hudebníci vystoupili v rámci festivalu entral Park SummerStage, který navštívilo 2000 lidí. Tímto vystoupením ukončila Věra Bílá letošní sérii svých koncertů ve Spojených státech, kterou zahájila na konci července v Redmontu ve státě Washington. První srpnový den se představila publiku v klubu v newyorské čtvrti East Village.

Deník Právo upozorňuje na výstavu s názvem "Příběh severu", kterou se představuje pět mladých výtvarníků ze severních Čech na severu Evropy, ve švédských městech Halmstadu a Stockholmu. Jitka Géringová, Eva Husáková, Martin Mrázik, Kařina Otčenášková a Jan Řezáč patří mezi autory, které spojuje město Ústí nad Labem, kde absolvovali katedru výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Výstava se uskuteční ve dnech 9. až 23. srpna v halmstadské galerii Norre Port a od 25. srpna bude k vidění v Českém centru Stockholm.

V Praze pod širým nebe ve Vojanových sadech lze podle Práva zhlédnout výstavu děl sochaře Kurta Gebauera, profesora pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Vedle nových prací zde autor vystavuje i starší sochy, které představil v 80. letech. Patří mezi ně groteskní Český rybník, což jsou nafouklé postavy žen ve vodě, z jejichž hlav srší voda, a které by měly představovat jakýsi vodotrysk. Dalším z vystavovaných exponátů jsou Gebauerovi slavní bílí trpaslíci nebo kompozice Nanebevstoupení, což je odlitek nahého ženského těla umístěný na oltáři, který tvoří výklenek zahradní zdi. Celá výsta, která se koná pod záštitou akce Praha - kulturní město Evropy roku 2000, potrvá do 15. října, informuje deník Právo.