Přehled tisku

Z českých novin s datem čtvrtek 14.prosince 2000 vybírala Evelina Himalová.

Konečné vítězství republikána George Bushe nad jeho demokratickým soupeřem Albertem Gorem v soudní bitvě o funkci prezidenta Spojených států je hlavní téma komentářů českého tisku. Gore v pondělí připustil, že právní spor o počet hlasů odevzdaných ve floridských volbách prohrál, a rozhodl se odstoupit z volebního soupeření s Bushem, který se stane 43. prezidentem Spojených států. Americký Nejvyšší soud totiž zastavil ruční přepočítávání sporných hlasů jako protiústavní a zmařil tím Goreovi naděje na smazání rozdílu vůči Bushovi.

Ačkoli právní bitva končí a vítěz je jasný, zůstává za letošními volbami prezidenta Spojených států mnoho otázek, píší Hospodářské noviny. Spory o hlasy voličů z Floridy totiž odhalily řadu skulin v americké demokracii. "Například, že ani, či možná právě, nejvyspělejší technika není s to plně vyloučit vážná pochybení nebo i podvody lidí. Že ani nejvyšší justiční orgány nakonec nejsou tak nestranné a nezávislé, neboť nejsou schopny zcela odolat politickým tlakům. Že ústavou striktně daný volební systém včetně příslušných pojistek není až zas tak dokonalý, když způsobuje takové komplikace," vysvětluje deník. Spojené státy se tak podle něj budou muset zamyslet nad svým volebním systémem a možná ho i změnit. Navíc budou mít prezidenta s poměrně slabým mandátem, kterému bude svazovat ruce i vyrovnaný poměr sil v Kongresu.

Lidové noviny popisují Bushe jako "tvrdého chlapa", který si nepotrpí na dlouhé projevy, Gorea pak označují za příliš změkčilého, výřečného a neostrého intelektuála. "Přímočarost a návrat ke starým dobrým cnostem Ameriky zvítězily nad komplikovanou postmoderní pestrostí, která v Goreově podání zavání obyčejnou rétorickou vypočítavostí," píše list. Ve volebním systému založeném na prosté většině hlasů všech voličů by podle něj vyhrál Gore již před měsícem. Místo toho ho soud donutil spolknout hořkou pilulku porážky. "Teď je řada na Bushovi, aby překousl fakt, že ho většina voličů za prezidenta nechtěla," uzavírají Lidové noviny.

Podle Mladé fronty Dnes viceprezident Gore zaútočil svojí právní bitvou na tradici 200 let staré demokracie. Mezi jeho spojence patřil především floridský Nejvyšší soud, který měnil pravidla za pochodu. "K završení ironie v kampani doprovázené ironiemi musel ústavní soud země vydat rozhodnutí, které odkazuje do patřičných mezí samu soudní moc. Přes vlivnou komunikační strategii demokratů tvrdící opak nikdo nedokázal nejen volební podvody, ale ani nefér jednání ze strany těch, kteří dohlíželi na regulérnost voleb," píše deník, který se domnívá, že se Gore pokoušel "ohnout" zákony natolik, aby "vyrobil" dost hlasů. "Goreův útok na krále byl smělý. Nebyl rytířský. Král - integrita systému - přežil," konstatuje Mladá fronta Dnes.


Ekonomické komentáře deníků se zaměřily na středeční údaje Českého statistického úřadu o vývoji hrubého domácí produktu ve 3. čtvrtletí letošního roku, podle kterých rostla tuzemská ekonomika meziročně o 2,2 procenta:

"Jásejme, ale střízlivě," radí Hospodářské noviny. Připomínají, že průmyslová výroba roste už 12 měsíců po sobě a v posledních třech měsících ožilo i stavebnictví. "Potud všechno jako kdyby zapadalo do růžově naladěné atmosféry makroekonomických výsledků, kde jedinou výraznou vadou na kráse je varovně rostoucí schodek obchodní bilance. Protože ale export nestagnuje a dovozy jsou hlavně investičního charakteru, které by se měly zúročit v blízké budoucnosti, není třeba ještě bít na poplach," míní deník a podotýká, že ani náhodou nejsou tahouny růstu podniky uměle udržované nad vodou státními penězi a dlouhodobě ochraňované před bankrotem. "Kolika procenty se asi ony podílejí na vysokém růstu zásob, který značně přispěl k celkovému kladnému výsledku hrubého domácího produktu?" ptají se Hospodářské noviny. Jestliže lze totiž současný mírný růst spotřeby domácností, pokles vládní spotřeby a silný růst investic považovat za příznivou zprávu, potom růst založený na vyšší tvorbě zásob o příliš zdravém vývoji nesvědčí, konstatují s tím, že je také třeba myslet na dobu, kdy už nebudeme pro zahraniční investory tak lákavou zemí a budeme muset využít hlavně domácí potenciál a úspory; masivní příliv investic se jednou zastaví.

Zemské noviny a České slovo jsou přesvědčeny, že růst hospodářství stojí na zdravých nohou a vše tedy svědčí o tom, že Česká republika bude i v příštím období bohatnout. Rovněž tyto listy oceňují, že se tahounem růstu staly průmyslové investice a stavebnictví. Tyto investice mají ale svou stinnou stránku, a to vyšší schodek obchodní bilance. Katastrofická situace z roku 1997 však podle deníků tentokrát nehrozí, protože situace je jiná. "Před třemi lety schodek v zahraničním obchodě vytvářel hlavně hlad domácností po dovezeném spotřebním zboží. Dluh jsme tehdy, zjednodušeně řečeno, projídali," píší Zemské noviny a deník České slovo a dodávají, že tentokráte schodek obchodní bilance připadá z převážné části na investice do rozvoje ekonomiky.

Prodej elektrárenské společnosti ČEZ spolu s šesti distribučními společnostmi se může zkomplikovat. Předběžné podmínky prodeje jsou totiž tak rozsáhlé, že někteří zájemci z řad velkých světových firem zvažují, zda vůbec do připravovaného tendru půjdou. Píše to Mladá fronta Dnes. "My jsme nikdy neřekli, že do soutěže určitě půjdeme. Říkáme, že bude záležet na stanovení podmínek, a tam je zatím mnoho neznámých," řekl listu Miroslav Píše z firmy E.On Bohemia, která je dceřinou společnosti německé firmy E.ON. "Podmínky privatizace jsou tak složité, že máme velmi silné obavy, zda bude transparentní. Pokud se to nevyjasní a firmám se navíc nepodaří udělat před vlastním tendrem účelová konsorcia, tak se třeba nepřihlásí nikdo," cituje deník zástupce americké AES Corporation Franka Friedricha. Mezi základní podmínky, které musí potenciální investor v elektroenergetice splnit, patří podle Mladé fronty Dnes mimo jiné roční obrat třikrát vyšší než má a.s. ČEZ, tedy více než 300 miliard korun. Zájemce musí mít také zkušenosti s jadernou energetikou. Pokud by je neměl, pak by odpovědnost za jaderné elektrárny v Temelíně a Dukovanech musel převzít stát.


Rakousko neprosadilo stop Temelínu, píše deník Právo. Více než sedmihodinové jednání předsedů vlád České republiky a Rakouska Miloše Zemana a Wolfganga Schüssela za účasti komisaře pro rozšíření Evropské unie Güntera Verheugena skončilo v rakouském klášteře Melk ve středu hodinu po půlnoci podpisem dohody, v níž se nepraví nic o zastavení elektrárny. Ta je připravena přejít na vyšší výkon. Ve středu předala Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost dokumentaci k vyhodnocení zkoušek při výkonu reaktoru do 12 procent a požádala ho o souhlas k přechodu na výkonovou úroveň 30 procent. Dohoda Zeman-Schüssel o tom, že se Temelín ekologicky přezkoumá do přelomu května a června 2001 a do té doby nebude komerčně spuštěn, vlastně neznamená žádné zdržení, které žádali rakouští odpůrci, píše na jiném místě deník Právo s tím, že společnost ČEZ komerční spuštění naplánovala totiž již dříve ve svém harmonogramu na květen 2001.


Lidové noviny tvrdí, že pravděpodobně ještě letos bude ze své funkce odvolán ministr obrany Vladimír Vetchý. Podle některých členů vlády údajně ztratil kontrolu nad podřízenými a v jeho resortu vládne chaos. Trpělivost ministrům došla v okamžiku, kdy jim Vetchý předložil materiál o stamiliardové zakázce na nákup stíhaček. Text neodpovídal jejich původnímu zadání; Vetchý ale o změnách, které provedli jeho podřízení vůbec nevěděl. Poslední slovo k jeho možné výměně bude mít podle listu předseda vlády Miloš Zeman, který se o ní poprvé zmínil ministru zahraničí Janu Kavanovi už v září. Premiér uvedl dokonce i jméno možného nástupce - Vetchého náměstka Prokopa Dolejšího, bývalého pilota, člena ČSSD, uvádějí Lidové noviny.


Pobyt Jiřího Kajínka na svobodě zřejmě pomohla ukončit dohoda policie s dalším doživotně odsouzeným mírovským vězněm - Martinem Vlasákem. Ten navštívil Kajínka v cele v den jeho útěku. Podle informací Lidových novin měl Vlasák kriminalistům prozradit, kde se Kajínek chtěl skrýt. Za to mu měla policie slíbit, že jeho proces bude po čase znovu otevřen a Vlasákovi by mohl být jeho trest snížen. Policie však takový obchod popírá. Ředitel kriminální služby Ladislav Kadeřábek, který s Vlasákem mluvil jen "za účelem upřesnění činnosti na cele před útěkem Kajínka", a to v přítomnosti ještě dvou detektivů, Lidovým novinám písemně sdělil, že vězňovi nic slibováno nebylo a policie proces obnovit nemůže.


Nový nadějný lék proti chronické myeloidní leukémii, což je typ rakoviny krve, vyzkoušejí na 25 pacientech lékaři ve fakultních nemocnicích v Olomouci a v Hradci Králové. Uvádějí to Zemské noviny a České slovo. Preparát užívaný k léčbě chronické leukémie, jejíž genetická podstata byla poznána už v roce 1960, zastavuje růst a produkci rakovinných buněk. "V Česku ročně onemocní touto chorobou asi 200 až 250 lidí. Je zatím vyléčitelná pouze transplantací kostní dřeně," řekl listům přednosta hematologicko-onkologické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci Karel Indrák. Transplantace je podle odborníků velmi náročná a má určité omezení. Lékaři jsou schopni nalézt vhodné dárce zhruba jen pro pětinu pacientů. Více než třetina pacientů umírá po transplantaci na infekce a jiné komplikace, dodávají Zemské noviny a České slovo.


Přestože lidé žijí adventem a do Štědrého dne zbývá půl druhého týdne, po sněhu není památky. Po ulicích hlavního města někteří chodí v krátkých kalhotách a tričkách bez rukávů, na zahrádkách rostou maliny, houbaři nosí z lesa košíky hub a zemědělcům přibývají vrásky, protože jařiny rostou jako z vody, a kdyby přišly mrazy, bylo by po úrodě. Uvádí to deník Právo s tím, že ve středu meteorologové naměřili v Praze 14,3 stupně Celsia. Byl to nejteplejší 13.prosinec za posledních 225 let, tj. od doby, co se v Klementinu pravidelně měří teploty. Dosavadní rekord z roku 1994 byl tak překonán o 2,3 stupně Celsia. Teploty odpovídaly teplotám poloviny dubna, sdělil Právu Jan Pavlík z Českého hydrometeorologického ústavu.