Přehled tisku

Přehled tisku s datem 5. ledna 2001 připraila Milena Štráfeldová.

Všechny hlavní deníky detailně informují o dění v České televizi. Mladá fronta Dnes uvádí, že Rada České televize a s ní i ředitel Jiří Hodač ve své funkci skončí. Po včerejším neúspěšném jednání Mediální komise sněmovny se však ukazuje, že se tak s největší pravděpodobností nestane v nejbližších dnech. Působení Rady i Hodače je přitom limitováno přijetím nového zákona o České televizi, který počítá se zánikem současné rady.To by podle Mladé fronty Dnes zároveň znamenalo i pád Hodačova vedení. Finanční ředitel Jindřich Beznoska k tomu prohlásil, že vedení na svých funkcích nelpí. Jiří Hodač přitom odmítl odstoupit i poté, co se včera zhroutil z totálního vyčerpání a záchranka ho musela převézt do nemocnice. Jménem ČT nyní místo Jiřího Hodače jednají finanční ředitel Beznoska a ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková.

Lidové noviny ovšem uvádějí, že není jasné, kdo za Hodačovy nepřítomnosti televizi řídí. Podle vedoucího kanceláře generálního ředitele ji může řídit pouze osoba, kterou písemně pověří sám Hodač. Pravomoc zadávat Českým radiokomunikacím příkazy k přerušení tzv. vzbouřeneckého vysílání ovšem podle Lidových novin předal ředitel již dříve Janě Bobošíkové. Lidové noviny rovněž uvádějí, že přibývá odpůrců televizních rebelů. Skupina, která nesouhlasí se vzpourou redaktorů v České televizi, zvolna sílí. Jsou v ní umělci, primátoři, ekonomové i bývalí političtí vězni. Podpisové archy proti porušování principů parlamentní demokracie, které jsou vystaveny v pražském divadle TaFantastika, podepsalo již více než deset tisíc lidí. Proti vzbouřeným zaměstnancům České televize se vedle jednotlivců postavila například Hospodářská komora ČR či Asociace zaměstnavatelů ČR. Na venkově podle Lidových novin sílí odpor zejména ze strany starostů.

K včerejšímu neúspěšnému jednání mediální komise Sněmovny a výboru pro kulturu o situaci v České televizi se vrací i deník Právo. Tím, že se tato komise nebyla schopna shodnout na přípravě podkladů pro dnešní jednání Poslanecké sněmovny, předznamenala podle Práva i případný neúspěch zasedání Směnovny. Právo v souvislosti s krizí v České televizi uvedlo, že předseda ODS Václav Klaus opět tvrdě kritizoval prezidenta Václava Havla. Klaus zdůraznil, že při vzpouře zaměstnanců jde o porušení základních principů parlamentní demokracie, a uvedl, že buď zvítězí standardní demokracie, nebo systém, který někdo možná trochu pejorativně nazval havlokracií.

Hospodářské noviny publikují názor známého advokáta Tomáše Sokola, který v souvislosti se současnou stávkou zaměstnanců ČT krátce hodnotí vývoj právních pohledů na zákonnost stávky. "V minulých dnech jsme se při sporu o Českou televizi ocitli tváří v tvář stávce, která je svým způsobem divoká, ale přitom se opírá o Listinu základních práv a svobod, takže není nezákonná," uvádí Tomáš Sokol.


K výskytu tzv. balkánského syndromu mezi vojáky z mise KFOR se vrací dnešní Hospodářské noviny. Ministr obrany Vladimír Vetchý v souvislosti s případy úmrtí vojáků na leukémii, která mohou být způsobena používáním střel NATO s obohaceným uranem v oblasti Kosova, nařídil zdravotní prohlídky vojáků z české mírové mise KFOR. Zároveň je podle Hospodářských novin sestavována komise odborníků vojenské zdravotnické služby, která bude případy onemocnění vojáků KFOR posuzovat. Poslankyně ČSSD, lékařka Milada Emmerová k tomu uvedla, že několik tisíc českých vojáků, kteří se vystřídali v misích na Balkáně, je třeba znovu vyšetřit podle jednotného protokolu.


Všeobecná zdravotní pojišťovna chce poslat tisíce firem do konkurzu, píše dnešní Právo. Jedná se o firmy, které této zdravotní pojišťovně často dluží i stamilionové částky. Celkový dluh včetně pokut představuje podle ředitelky Všeobecné zdravotní pojišťovny šestnáct miliard korun. Mladá fronta Dnes k tomu uvádí, že dluhy firem vůči zdravotním pojišťovnám převezme Konsolidační banka. Tento státní bankovní ústav však převezme dluhy pojišťoven pouze dočasně. Peníze od dlužníků pak budou pojišťovny dále vymáhat samy. Podle ministerstva zdravotnictví by se částečným oddlužením pojišťoven měla zlepšit platební morálka ve zdravotnictví, píše Mladá fronta Dnes.


Rok 2001 má být příznivým rokem pro českou ekonomiku, píší Hospodářské noviny. Podle současných odhadů poroste ekonomika a zlepšit by se měla i situace podniků. Růst hrubého domácího produktu má podle odhadů dosáhnout 3,5 procenta, inflace překročí míru čtyř procent a nezaměstnanost se bude pohybovat kolem devíti procent. Odhady vývoje ekonomiky, vyslovené na začátku roku, je však podle Hospodářských novin třeba brát s velkou rezervou. Ukazují to nereálné odhady vývoje, které publikovali analytici pro rok 2000.


O současném boomu v prodeji volných pozemků pro budoucí hospodářské zóny píše Mladá fronta Dnes. Jedná se především o volné plochy v blízkosti velkých průmyslových měst, dálničních tahů, železničních uzlů, na kterých v rychlém tempu vyrůstají nové továrny se zahraničním kapitálem. Například více než stovka hektarů na nejúspěšnější tuzemské rozvojové zóně Borská pole u Plzně je již téměř obsazena. Zájem zahraničních investorů o volnou plochu stále sílí a tam, kde tyto pozemky nestačí vykoupit obce, nastupují často soukromé firmy, které pozemky rychle skupují. Hana Chlebná z vládní agentury na podporu zahraničních investic CzechInvest pro Mladou frontu Dnes uvedla, že spekulanti s pozemky počítají s tím, že levně nakoupí a městu, které bude usilovat o získání zahraniční investice, pak pozemky se ziskem prodají.


Podle deníku Právo se má Česká republika dostat na úroveň Evropské unie za dvacet let. Podle zahraničních ekonomů, kteří vyslovili tento odhad, se však jedná o úspěch, neboť před deseti lety při zahájení ekonomické transformace hovořily i optimistické scénáře o čtyřiceti letech. Takový byl odhad i profesora Harvardské univerzity Jeffrey Sachs. Dnes však země střední Evropy překonaly transformační krizi a v Maďarsku a Polsku jsou roční přírůstky ekonomiky vyšší než v zemích Evropské unie. Letošním tříprocentním růstem ekonomiky překoná i Česká republika tempa růstu zemí Eurolandu, konstatují v dnešním Právu analytici druhé největší německé banky HypoVereinsbank v Mnichově.


Zakázka za takřka miliardu korun pro německou automobilku Volkswagen získala největší tuzemská firma Kdynium , která vyrábí součásti automobilových motorů. O tomto kontraktu informuje Mladá fronta Dnes. Především díky zakázce pro Volkswagen, kterou v menším rozsahu získala firma Kdynium již pro loňský rok, se zvýšily její tržby na 382 milionů korun. Na výsledcích firmy mají přímý zájem i zaměstnanci, neboť mezi ně se dělí šest procent z jejího hrubého zisku. Meziroční nárůst platů loni dosáhl jedenácti procent.


Zemské noviny píší, že vláda zaplatí testování na nemoc šílených krav. Státní veterinární správa rozhodla, že čeští veterináři zahájí do konce ledna povinné testování jatečného skotu. Česká republika se tak přihlásila k testování, které od počátku roku zavedla Evropská unie. Jeden test přitom stojí šestnáct set korun. Plošné testování všech zvířat starších třiceti měsíců, které rovněž zavedla Unie, se však nechystá. Podle ministerstva zemědělství k tomu není důvod, protože v České republice nebyla dosud nemoc šílených krav zaznamenána. Nicméně se zde budou i nadále vyšetřovat zvířata s klinickými příznaky jakéhokoli nervového onemocnění.


Lidové noviny píší o hromadné havárii, která včera zablokovala moravské silnice. Kolaps v silniční dopravě mezi Olomoucí a Přerovem na několik hodin nastal včera ráno poté, co hlavní tah mezi oběma městy zablokovala řetězová havárie. Při havárii, která byla způsobena náledím, utrpělo devět lidí zranění. Podle Mladé fronty Dnes, která o havárii rovněž referuje, působí námraza komplikace i v letecké dopravě.


Novou internetovou stránku otevřelo podle Hospodářských novinČeské centrum v Paříži. Stránka má francouzské zájemce seznamovat s českou kulturou. Nabízí mimo jiné podrobný program centra, informace a fotografie o dění a archív výstav. V současné době jsou zde vystaveny karikatury Adolfa Hoffmeistera a připravuje se výstava fotografií Jana Saudka.


K chystanému sčítání lidu se vrací dnešní Lidové noviny. Pro sčítání je rozhodným okamžikem půlnoc za 28. února na 1. března roku 2001. Sčítání podléhají podle zákona všichni, kdo se budou v tuto chvíli nacházet na území České republiky. Zákon přitom ukládá, že každý musí poskytnout úplné, správné a pravdivé informace. Pokud tak odmítne, hrozí mu pokuta až do výše deseti tisíc korun.


O turné opery Národního divadla do Japonska píše Mladá fronta Dnes. Národní divadlo na tomto uměleckém zájezdu obnoví po sto padesáti úspěšných reprízách operu Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna. Obnovená premiéra se uskuteční v japonském městě Hamamatsu 12. Ledna. Režisérem tohoto představení bude David Radok. V inscenaci budou použity i živé filmové vstupy. Pro Národní divadlo je současná premiéra už patnáctá od roku 1792, kdy byla Kouzelná flétna v Praze uvedena poprvé.