Přehled tisku

Všechny deníky se dnes vracejí k pátečnímu zatčení poslance Ivana Pilipa a dalšího českého občana na Kubě. Již více než tři týdny se také soustředí na vývoj situace v České televizi. Více o tom v přehledu dnešního tisku uvádí Milena Štráfeldová:

O zvýšení vlivů politiků na veřejnoprávní Českou televizi píše Mladá fronta Dnes. Uvádí, že nový zákon o České televizi dává poslancům více možností, jak dění v televizi kontrolovat. Zákon sice mění způsob kandidatury do kontrolní Rady České televize, kdy své návrhy místo poslanců budou předkládat občanské a společenské organizace a sdružení, vybírat a volit však bude, stejně jako dosud, sněmovna. Ta může nyní například i odvolávat jednotlivé členy rady. Snahu Čtyřkoalice, která chtěla vliv sněmovny na veřejnoprávní televizi snížit, rozbila páteční dohoda mezi ODS a vládní ČSSD. Obě strany zákon podpořily společně, přitom v průběhu minulého týdne sociální demokraté spolu se Čtyřkoalicí stály spíš na straně stávkujících, píše Mladá fronta Dnes.


Plzeňské Škodě opět hrozí konkurz, uvádějí Hospodářské noviny. Konsolidační banka totiž vypověděla firmě stabilizační dohodu, neboť ji viní z brzdění revitalizace. Škoda Plzeň je ilustračním příkladem toho, jak je obtížné revitalizovat podnik prostřednictvím státní Konsolidační banky nebo Revitalizační agentury. Případný konkurz Škody by mohl ohrozit existenci Škoda Holding poté, co se vypořádala s vnitřní restrukturalizaci a počítá za loňský rok se ziskem. Podle analytiků je Škoda zdrojem sporů, protože ve hře jsou lukrativní pozemky a některé budovy v areálu Škodovky. Ty by se vyhlášením konkurzu staly součástí konkurzní podstaty.


32. výročí Palachovy smrti si ve Všetatech připomnělo 120 lidí, uvádějí dnešní Lidové noviny. Sobotnímu vzpomínkovému aktu předcházela v sále místního kina ekumenická bohoslužba. Všetatský rodák, student Jan Palach se v roce 1969 na Václavském náměstí upálil na protest proti okupaci Československa.Následující den po jeho činu vznikla Společnost Jana Palacha, za totalitního režimu ale nebyla veřejně činná. Na společenském dění se začala podílet v roce 1989. Dnes má kolem tří set členů. K čestným členům patří například prezident Václav Havel, novinářka Lída Rakušanová a další.


Mimořádnou přílohu o tom, co dělají aktéři největších hospodářských afér posledních deseti let dnes, zařadily Lidové noviny. Píší v ní například o Milanu Šrejberovi, který ve vazbě čeká na soud kvůli zneužití neveřejných informací v obchodním styku. Jeho firma Šrejber Tennis Investing měla vydělávat na úkor podílových fondů, které Šrejber založil a spravoval začátkem 90. let při kuponové privatizaci. Dva fondy při transakcích utrpěly ztrátu přes 21 milionů korun a Šrejberova firma měla vydělat více než 13 milionů korun. V příloze píší Lidové noviny i o dalších známých podnikatelích, kteří se stali aktéry hospodářské kriminality: o Viktoru Koženém, Jiřím Marouškovi, Vladimíru Stehlíkovi či o bývalém ministru financí Ivu Svobodovi a jeho poradkyni Barboře Snopkové.


Nad tím, čí zájmy hájí náměstek ministra financí Ladislav Zelinka, jehož bývalá firma dluží státu přes miliardu, se zamýšlejí dnešní Zemské noviny. Společnost Intercontinental Commodities, v níž Zelenka působil v letech 1993 až 1998 jako člen dozorčí rady, je nyní vedena jako vůbec největší dlužník státní Konsolidační banky. U náměstka Zelinky podle Zemských novin existuje i reálná hrozba střetu zájmů, protože je z titulu své funkce členem dozorčí rady Konsolidační banky, která bude o osudu úvěru Intercontinental Commodities rozhodovat. Ministr financí Pavel Mertlík sdělil, že o dluzích bývalé firmy svého náměstka neví, ale že ho okamžitě požádal o vysvětlení.


O vymáhání dluhů od neplatičů nájemného v Berouně píše dnešní Právo. "Dlužná částka se již blíží šesti milionům a není možné, aby město o tyto peníze přicházelo," řekla Právu berounská zástupkyně starosty Lenka Šmídová. Městský úřad proto vyhlásil výběrové řízení na správu pohledávek a vymáhání dluhů na nájemném. Pražská firma, která jako jediná splnila všechny podmínky výběrového řízení, musí při vymáhání postupovat v souladu se zákony a dobrými mravy. "V žádném případě nechceme, aby firma posílala neplatiče k soudu nebo je jinak postihovala. To si udělá město samo," dodala zástupkyně berounského starosty. Berounská radnice nabídla všem dlužníkům možnost uhradit váznoucí pohledávky městu do 15. ledna, aniž by museli platit penále. Vymahačská firma zatím dostala od úřadu seznam patnácti neplatičů, kde by měla prokázat svou schopnost dlužné částky vymoci.


Skalní města Českého ráje jsou první z přírodních památek České republiky, které se budou ucházet o zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, uvádí dnešní České slovo. Nejcennějšími místy přírodní památky jsou Příhrazské, Hruboskalské a Betlémské skalní město, Klokočské a Prachovské skály a Maloskalsko. Na přípravu dokumentace pro UNESCO mají nyní předkladatelé návrhu zhruba rok, skalní města se však podle místostarostky Turnova Hany Maierové nebudou o zápis ucházet dříve než v roce 2002. Zařazení Českého ráje mezi přírodní památky Evropy by pomohlo zvýšit turistický ruch. Ten s sebou může přinést i řadu negativ, celkově jsou však předkladatelé návrhu přesvědčeni, že by kraji, odkud lidé odcházejí kvůli nedostatku pracovních příležitostí, prospěl.


Koncertní rok 2001 v oblasti populární hudby bude podle Mladé fronty Dnes chudší nežli v minulých letech. Loni sice přijela do České republiky metalová monstra Iron Maiden a Deep Purple, koncertovala u nás skvělá americká kapela Pearl Jam a Sting, otevřené arény obsadila domácí skupina Lucie. Ale žádná další hudební atrakce velkou tuzemskou halu nevyprodala. I koncertní rok 2001 bude patrně "při zdi", jak píše Mladá fronta Dnes. Přesune se spíše do menších a středních klubů a prostor, kam na "své" kapely přijdou jejich stálí posluchači.


O přípravách na letošní slavnou Jízdu králů ve Vlčnově píše dnešní Právo v článku Král ještě neumí jezdnit na koni. Hodiny perného tréninku v koňském sedle čekají v nejbližších týdnech devítiletého Jakuba Ježka z Uherskohradišťska. Právě on má totiž jet v čele letošní jízdy králů, na kterou se vždy koncem května sjíždějí do Vlčnova stovky milovníků folkoru. "Určitě se to ale naučím, když už jsem jel na slonovi, zvládnu i koně," říká odhodlaně příští vlčnovský král. Podle odvěké tradice si ho na přelomu roku vybrali za krále takzvaní legrúti - letošní osmnáctiletí odvedenci. V krojích a na opentlených koních s ním při květnové slavnosti objedou celou obec a u jednotlivých domů budou pro krále žádat dary. Slavnost tak upomíná na pověst o králi prchajícím přes Slovácko z prohrané bitvy v přestrojení za ženu.


Jak píší Lidové noviny, na Pustevnách tvořili od minulého týdne při ojedinělé akci Sněhové království - modelování ze sněhu umělci svá díla ze sněhových kvádrů. Podmínky k modelování byly podle účastníků prý ideální. Díla ze sněhu vidělo na dva tisíce lidí. K nápadu modelovat ze sněhu přivedl zúčastněné umělce akademický sochař Václav Šerák. Obdobné akce se konají ve Francii, Itálii, Norsku, Rakousku, Švédsku nebo Švýcarsku, ale největší věhlas mají v Číně a v Japonsku. Šerák se jich již dříve úspěšně zúčastnil. Právě teď modeluje na stejné akci ve Francii a pak pojede do Japonska obhajovat loňský mistrovský titul ze Švédska.


Rozšíření mobilů na českých základních a středních školách je tématem dnešní ho článku v Mladé frontě Dnes. Mnoho studentů dostalo nový mobil jako vánoční dárek. "Přibližně padesát procent mobilních telefonů, které jsme během listopadu a prosince prodali, bylo určeno právě mladým ve věku od deseti do osmnácti let," odhaduje v Mladé frontě Dnes obchodník z prodejny mobilních telefonů v Uherském Hradišti. Studenti podle učitelů ukrývají telefony pod lavicí, a když už nemohou spolužákům při vyučování přímo zavolat, pošlou jim alespoň textovou zprávu. Ministerstvo školství nedávno vydalo pokyn, v němž určuje pravidla pro užívání mobilních telefonů ve školách. Studenti, ale i učitelé mohou mít přístroj ve škole, ovšem během vyučování jej nesmějí používat.


Na nedostatky transplantačního zákona v České republice upozorňují Hospodářské noviny. Uvádějí, že například u britské veřejnosti vyvolala zděšení zpráva, že v dětských nemocnicích v Liverpoolu a Bristolu chirurgové prokazatelně odebírali orgány zemřelých bez svolení jejich rodičů. Na rozdíl od České republiky má Spojené království už od roku 1961 platný zákon, který souhlas příbuzných přímo vyžaduje. Zjištění této nelegální praxe v zemích s tradičně vyspělým právním vědomím se snaží ospravedlnit někteří britští lékaři a vědci tvrzením, že vyjmuté orgány slouží nejen k transplantaci, ale i k vědeckému výzkumu, který umožňuje odkrýt příčiny chorob a nacházet účinnou terapii. V řadě evropských zemí existují nové transplantační zákony a v nich se na rozdíl od britského uplatňuje tzv. předpokládaný souhlas. Podle připravovaného návrhu českého transplantačního zákona, který citelně chybí, by měl být zřízen Národní registr osob, jež odmítají, aby jim byly po smrti odebrány orgány. Loni žilo v ČR na tři tisíce lidí s transplantovanými orgány.