Přehled tisku

Opozice vyčetla vládě sebechválu. Poslanci podle deníku Právo zkritizovali čtyřletou činnost Zemanovy vlády, která v úterý naposledy ve sněmovně vystoupila s hodnocením vlastní práce. Zatímco premiér Miloš Zeman se v písemné zprávě dolní komoře pochlubil, že se vládě povedlo vyvést zemi z hospodářské krize, opozice poukázala například na zadlužování země, nízké reálné mzdy a důchody, růst nezaměstnanosti či daňové úniky.

Opozice vyčetla vládě sebechválu. Poslanci podle deníku Právo zkritizovali čtyřletou činnost Zemanovy vlády, která v úterý naposledy ve sněmovně vystoupila s hodnocením vlastní práce. Zatímco premiér Miloš Zeman se v písemné zprávě dolní komoře pochlubil, že se vládě povedlo vyvést zemi z hospodářské krize, opozice poukázala například na zadlužování země, nízké reálné mzdy a důchody, růst nezaměstnanosti či daňové úniky. Zeman ale úspěchy své vlády vidí naopak v tom, že se zvedla ekonomika země a s ní i životní úroveň obyvatel, upevnily se sociální jistoty občanů a snížila se míra kriminality. Stejně jako v uplynulých letech pochválil Zeman - k nelibosti Koalice a komunistů - opoziční smlouvu. Svým vystoupením zaskočil zejména Václava Klause, který se chystal vystoupit v diskusi, ale nakonec tak neučinil. "Neočekávali jsme, že to bude tak klidný a smířlivý projev, takže teď se mi špatně nutí sebe sama k nějakému dramatickému vyjádření," uvedl šéf občanských demokratů. Čtyřhodinová diskuse se pak odehrála bez Klause v poloprázdném sále. Velmi struční byli tentokrát i lidovci a unionisté, kteří opětovně odsoudili poslance opozičněsmluvních stran, díky nimž se menšinová vláda udržela u kormidla. Předseda lidovců Cyril Svoboda zhodnotil čtyřleté vládnutí lakonicky: "I když Hospodin stvořil zemi, tak neřekl, že to bylo dokonalé, ale jen dobré." Vládní samochvála by měla budit pozornost, dodal Svoboda.


Jak uvádí Mladá fronta Dnes, během listopadového zasedání NATO zažije Praha největší bezpečnostní opatření v historii. Šestačtyřicet hlav států zatím nikdy Česká republika nehostila. Společně s nimi přicestuje do Prahy na dva a půl tisíce oficiálních hostů a kolem tří tisíc novinářů. Největší část, téměř dvě třetiny, z osmisetmilionového rozpočtu u Severoatlantické aliance tak padne na zajištění bezpečnosti. Pražané musí počítat s tím, že lidstopadové zasedání NATO omezí jejich život. Musí podle vládního zmocněnce pro přípravu summitu Alexandra Vondry počítat nejen s regulací dopravy na zemi, ale i ve vzduchu. Člen magistrátní rady pro přípravu summitu Martin Kupka doporučuje, aby si lidé našli alternativní program a co nejméně vycházeli do ulic. "Plošné prázdniny ale neplánujeme, vše necháváme v Pravomoci ředitelů škol," uvedl Kupka. Při předloňském zasedání Mezinárodního měnového fondu kvůli demonstracím totálně zkolabovala i městská hromadná doprava.


Zhruba 300 miliard korun by musel podle vedení rakouského sudetoněmeckého landsmanšaftu zaplatit v dnešních cenách český stát, pokud by byl prostřednictvím soudu donucen k odškodnění sudetských Němců odsunutých z Československa. Jak napsaly Lidové noviny, landsmanšaft minulý týden na svých internetových stránkách vůbec poprvé zveřejnil kompletní soupis nemovitostí, pozemků a podniků, o které Němci přišli kvůli odsunu a jejichž navrácení někteří z nich nyní žádají. ˝Na základě kolektivního trestu muselo Česko opustit přes 240 tisíc německých obyvatel, kterým bylo mimo jiné zabaveno českými úřady 2,4 milionu hektarů půdy, 28 tisíc činžovních domů, 180 tisíc rodinných domů, 13 tisíc průmyslových podniků a 84 tisíc řemeslnických dílen,˝ tvrdí rakouský landsmanšaft. Sudetští Němci údajně přišli mimo jiné o jednu tunu zlata a 34 tisíc tun stříbra. Předseda rakouského landsmanšaftu Gerhard Zheisel už letos v dubnu pohrozil tím, že někteří sudetští Němci podají na podzim hned v několika českých městech takzvané modelové žaloby, v nichž budou žádat svůj majetek zpět. Čeští právníci jsou většinou k podobným snahám některých vysídlenců skeptičtí. Žaloba podle nich nemá v tomto případě šanci na úspěch.


Potomek šlechtického rodu František Oldřich Kinský chce podle Mladé fronty Dnes získat zpět rozsáhlý majetek za desítky miliard korun. Rozlehlá panství a budovy po celé zemi zabavily československé úřady po válce na základě Benešových dekretů, ale udělaly při tom fatální chybu. Majetek totiž nevzaly tehdy nezletilému Františku Oldřichovi Kinskému, ale jeho otci, který byl v té době již několik let po smrti. Právníci šlechtice proto nyní tvrdí, že konfiskace je neplatná a o rodový majetek tedy nikdy nepřišel. Podali již devadesát žalob na vydání neoprávněně zabaveného majetku a podání dalších zhruba čtyřiceti připravuje. Právníci zastupující státní organizace, města či soukromníky ale tvrdí, že Kinský na vydání majetku nemá nárok. Rodiče Kinského byli podle nich aktivními členy mnoha německých organizací. Soudní jednání se může vléct několik let. Kinský si dělá nárok například na zámek v Heřmanově Městci, na tamní hřebčín, bažantnici i letiště. Chce zpět i zámek v Chocni a rozsáhlé lesy na Liberecku. Pokud by uspěl v žalobách, pak by se rodina Kinských mohla dožadovat i navrácení paláce Kinských na Staroměstském náměstí.


Policie již před sedmi měsíci vypracovala obvinění pro podvod se škodou 11,5 miliardy korun na bývalého prezidenta Harvardských investičních fondů Viktora Koženého a na jeho nejbližšího spolupracovníka Borise Vostrého. Ani jednoho z nich však zatím podle Lidových novin nekontaktovala. Nedávno přitom označila Koženého za lháře, protože měl slíbit, že s ní bude spolupracovat, ve skutečnosti však spolupráci odmítá. ˝Nedostal žádný dopis, který by se týkal případu, ani se v této souvislosti s ním nikdo nepokusil setkat. Přitom je stále v Belize na stejné adrese, kterou policie zná,˝ podivuje se Oldřich Chudoba, právní zástupce někdejšího šéfa představenstva Harvardských investičních fondů a bývalého likvidátora Harvardského průmyslového holdingu Borise Vostrého. I Kožený potvrdil, že jej policie nekontaktovala. Policejní rada Václav Láska obvinění z nečinnosti odmítl jakkoli komentovat. Koženému a Vostrému hrozí až 12leté vězení. Policie je viní z toho, že se v letech 1995 až 1997 podíleli na nezákonném převádění peněz Harvardského průmyslového holdingu, tedy na jeho vytunelování.


Mladá fronta Dnes se vrací k případu, kdy byla rodině ze Šimanova na Klatovsku odebrána devítiměsíční holčička jen proto, že jí rodiče chtěli pojmenovat Bouře. Úřednice, která měla odebrání dítěte nařídit, byla již zbavena své funkce. "Měl jsme výhrady k její práci a k řešení personálních otázek," řekl zastupující přednosta klatovského okresního úřadu Zbyněk Weberpouze. Souvislost s odebráním holčičky však nechtěně připustil. Propuštění holčičky z kojeneckého ústavu v Plzni v tuto chvíli nestojí už téměř nic v cestě. "Dříve než 21. května kvůli jiným případům ale soudkyně o našem dalším osudu asi nerozhodne," uvedla matka holčičky Blanka Fuxová. Devítiměsíční Půlnoční bouře se dostala do ústavu před dvěma týdny kvůli tomu, že jí rodiče nenechali vystavit rodný list, tudíž neměla ani zdravotní pojištění. S dcerou nechodili k lékaři ani na očkování. Soud na podnět sociálních pracovnic dítě umístil do ústavu, přestože matka holčičku kojí. První dva dny mohla být u dcery jen přes den. Zákon přitom říká, že odebrat dítě ze dne na den lze jen tehdy, když je ohrožen život nebo zdraví dítěte. "Holčička byla naprosto zdravá," uvedl však primář dětského oddělení sušické nemocnice Miloš Král, který doprovázel dítě na cestě do kojeneckého ústavu.


Slovy o úpadku demokracie a demonstrativním odchodem části rozlícených občanů skončila podle Mladé fronty Dnes v Milovicích veřejná schůze, na níž úředníci Středočeského kraje představili své vize ohledně někdejšího rozsáhlého vojenského prostoru Milovice-Mladá. Příčinou byla nová podoba územního plánu, v němž krajští úředníci zakreslili do samého středu opuštěných lesů obří zkušební areál, který chce postavit automobilka Škoda. Proti areálu již více než rok brojí občané okolních obcí, kteří se odmítají vzdát 400 hektarů teprve nedávno zpřístupněné krajiny. Pod protestní petici se již dříve podepsalo přes 3000 lidí a stavbu odmítli též zastupitelé okolních obcí Milovice, Jiřice a Lipník. Zástupci kraje nicméně dali místním občanům jasně najevo, že vzhledem k velikosti stavby to bude právě Středočeský kraj, kdo bude mít ve věci sporného polygonu poslední Slovo. Lídr odpůrců Josef Matouš chce za pomoci Agentury ochrany přírody a krajiny a České společnosti entomologické areál naopak prohlásit za dočasně chráněné území a časem za přírodní park či rezervaci. V dříve uzavřeném vojenském prostoru totiž podle biologů vyrostly unikátní lesní porosty, v nichž sídlí desítky druhů vzácných rostlin a živočichů, hlavně brouků.


Hokejisté podruhé za sebou nedosáhli na medaili, píše se vkomentáři Mladé fronty Dnes. Na olympiádě ani na mistrovství světa nepřekročili čtvrtfinále. Bídný výsledek svádí k extremismu. Vypukne panika? Zaslouží trenér Augusta vyhazov a zatracení? Odpáře se Jágrovi kapitánské céčko na doživotí? Není tak zle. Skončila zlatá éra, ale hokej nejeví příznaky rozkladu. Historické reprezentační propadáky v minulosti provázely roztržky Čechů a Slováků, nevraživost mezi domácími hráči a posilami z NHL, neshody hráčů s koučem. Týmy v Salt Lake City ani v Jönköpingu nezažily zlostné scény a trucování. Prostě soupeře nepřeútočily. Není potřeba revoluce. Přesto český hokej dostal varování. Při vyrovnanosti elity rozhoduje chytrost, pečlivě připravená taktika. Prohry nelze svádět jen na smůlu. Přišel čas vrátit se ke skromnosti, pevné obraně a protiútokům.